Śmigłowce EC-135 LPR-u

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Śmigłowce EC-135 LPR-u

  Śmigłowce EC-135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

  Przykład przetargu na kupno śmigłowców dla LPR-u może być w naszej rzeczywistości potraktowany jako modelowy. Może nie w kontekście toczących się w między czasie spraw sądowych lecz konsekwentnego dążenia do celu. Pierwszym nowoczesnym śmigłowcem kupionym dla LPR-u był Augusta A-109E Power o rejestracji SP-HXA, producent liczył iż przetarg wyłoni ten typ śmigłowca jako podstawową maszynę dla naszych służb ratowniczych. Realnie użytkowanie śmigłowca prawdopodobnie przyczyniło się do jego porażki. Zakup w 2005 roku pozwolił na zebranie doświadczeń w użytkowaniu nowoczesnego sprzętu w tej roli. Ustalenie priorytetów co jest ważne a co najważniejsze. Liczyła się tutaj odpowiednio skonfigurowana i pojemna kabina jak i własności lotne z uwzględnieniem prędkości przelotowej. Na bazie tych doświadczeń powstał pakiet wymagań według których więcej punktów zdobył zachodnioeuropejski śmigłowiec EC-135 w wersji P2+. Decyzja była dla konkurentów na tyle kontrowersyjna iż po ogłoszeniu wyników odbyło się jedenaście spraw sądowych zakończonych oddaleniem zarzutów i uznaniem przetargu za prawomocny.

  Zamówienie obejmowało 23 maszyny w celu obsadzenia 17 baz na terenie całego kraj. Większa liczba śmigłowców ma zapewniać to by każda z maszyn przechodząca przegląd czy naprawy miała swojego zastępcę

  6 września 2009 roku zarejestrowano pierwszy śmigłowiec EC-135P2+ w barwach LPR-u, i 10 września miała miejsce pierwsza prezentacja. Docelowo śmigłowiec trafił do bazy w Warszawie. Ostatnie maszyny z tego zamówienia przyleciały do Polski 15 grudnia 2010 i jeszcze w tym samym roku otrzymały rejestracje.

  Za sprawą Eurocopterów zdecydowanie wzrósł poziom świadczonych usług. Maszyny w porównaniu z dużo starszymi Mi-2 plus stanowią nową jakość. Lepsze wyposażenie kabiny medycznej z defibrylatorem, urządzeniem monitorującym które umożliwia transfer i zapis funkcji życiowych bezpośrednio do szpitala czy inkubator. Przeprojektowano drzwi tylne i boczne by zapewnić jak najlepszy dostęp dzięki czemu polska wersja śmigłowca posiada największe drzwi.

  Wątek nie dotyczy ściśle EC-135 lecz tych konkretnych maszyn EC-135P2 używanych w LPR. Stąd też lista w zestawieniu reg. oraz numer seryjny

  SP-HXB 0815
  SP-HXC 0840
  SP_HXD 0842
  SP-HXE 0855
  SP-HXF 0861
  SP-HXG 0865
  SP-HXH 0889
  SP-HXI 0892
  SP-HXK 0894
  SP-HXL 0898
  SP-HXM 0903
  SP-HXN 0907
  SP-HXO 0918
  SP-HXP 0921
  SP-HXR 0925
  SP-HXS 0929
  SP-HXT 0932
  SP-HXU 0936
  SP-HXV 0939
  SP-HXW 0943
  SP-HXX 0947
  SP-HXY 0951
  SP-HXZ 0953

  Logo malowane na śmigłowcach  oraz śmigłowce

  SP-HXB (Gryniek)


  SP-HXC (Sebastian_s)


  SP-HXD (Aussie)


  SP-HXE (Kristof)


  SP-HXF (Sebastian Szatyłowicz)


  SP-HXG (andrzejsulich)


  SP-HXH (Gryniek)


  SP-HXI (Gryniek)


  SP-HXK mój


  SP-HXL (Wojtek Zaremba)  SP-HXM (Kristof)


  SP-HXN (Wojtek Zaremba)


  SP-HXP (Kristof)


  SP-HXV Bielu


  SP-HXW (Kristof)


  SP-HXX (Jarek K)
  Ostatnio edytowany przez Jacek Waszczuk; [ARG:4 UNDEFINED].
  Pozdrawiam
  Jacek

  Moje AIRPLANE-PICTURES.NET


 • #2
  Do sformułowania specyfikacji przetargu przeanalizowano 40 tys. lotów ratowniczych wykonanych śmigłowcami w Polsce.Jednym z najważniejszych elementów okazała się możliwość wykonania resuscytacji oraz intubacji.Są to wymagania krytyczne statystycznie w ciągu roku odnotowano około 30 przypadków zatrzymania krążenia.Brak przestrzeni do prawidłowego wykonania masażu serca był jedną z przyczyn niższej oceny uzyskanej przez A109E Power.

  Komentarz


  • #3
   Stan silników śmigłowców wskazuje na konieczność szybszego, niż deklarował producent, podjęcia prac serwisowych - poinformowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Działania wyjaśniające w tej sprawie prowadzi Ministerstwo Zdrowia.

   LPR informuje, że stan silników dwóch śmigłowców jest obecnie weryfikowany w serwisie. - W sposób ciągły analizujemy stan techniczny pozostałych silników i w zależności od potrzeb kolejne z nich mogą być wysyłane do specjalistycznej weryfikacji i naprawy. Niezależnie od tych działań wezwaliśmy producenta śmigłowców do zaproponowania rozwiązania problemu - powiedziała rzecznik LPR Justyna Sochacka. Jak dodała, trwają uzgodnienia w tej sprawie.
   - Pragnę zapewnić, że ten problem nie wpływa na funkcjonowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zapewniamy ciągłość dyżurów we wszystkich naszych bazach - dodała.

   Rzecznik powiedziała też, że LPR wyjaśnia, dlaczego tak szybko następuje nadmierne zużycie silników. Sprawę wyjaśnia także Ministerstwo Zdrowia - powiedział w środę szef resortu Bartosz Arłukowicz.

   LPR zapewnia, że obowiązki producenta śmigłowców wynikające z gwarancji są bezwzględnie egzekwowane. Obecnie sześć z 23 śmigłowców jest już poza okresem gwarancyjnym.

   Wymiana floty LPR zakończyła się w kwietniu ubiegłego roku. Przeznaczono na nią 58 mln zł w 2008 r., 143 mln zł rok później i 300 mln zł w 2010 r.

   Proces wymiany floty LPR zapoczątkowało przyjęcie przez sejm w 2005 r. ustawy, na mocy której minister zdrowia mógł zakupić 23 nowoczesne śmigłowce i symulator lotów. Umowę z firmą Eurocopter na dostawę maszyn w czerwcu 2008 r. podpisała ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz.

   Obecnie w Polsce jest ponad 200 lądowisk i innych miejsc przystosowanych do startów i lądowań znajdujących się w bezpośredniej bliskości szpitali. Trwa realizacja zaplanowanego na lata 2010-2013 projektu budowy i remontów oraz doposażenia baz LPR, których jest w kraju 17. Całkowity koszt tej operacji to ponad 68 mln zł, z czego 85% stanowić mają środki unijne.
   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,tit...l?ticaid=1df93

   Komentarz


   • #4
    Arłukowicz wczoraj powiedział, że nie zakupiono do śmiglaków odpowiednich filtórw powietrza i przez to mamy teraz problem.
    Miłośnik awiacji zafascynowany fotografią

    Komentarz


    • #5
     A te śmigłowce jak mało które lądują często poza normalnymi lotniskami i kontakt z kurzem jest na porządku dziennym
     Pozdrawiam
     Jacek

     Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

     Komentarz


     • #6
      no właśnie ... a przetarg na te śmigłowce stawiono jak wzór .. diabeł zawsze tkwi w szczegółach , więc wyszło jak zwykle.... po naszemu

      Komentarz


      • #7
       Takie filtry na EC-135 to chyba nowość, ciekawe jak sobie wcześniej radził bez nich niemiecki ADAC?
       http://www.eurocopter.com/site/en/pr...tomer_663.html
       (transl.) http://translate.google.com/translat...tomer_663.html

       Byłem przekonany że filtry na silniki są na prawdę potrzebne tylko w warunkach dużego zapylenia, pustyni itd.
       Wojskowe śmiglaki często operują w trudnych warunkach i nie posiadają filtrów.
       Wyglada na to że technika cywilna jest o wiele bardziej delikatna
       Ostatnio edytowany przez Marauder; [ARG:4 UNDEFINED].
       Pozdrawiam
       Adam

       Komentarz


       • #8
        Dzięki za linka o filtrach. Ciekawa sprawa a jeszcze bardziej ciekawi mnie dalszy ciąg historii.
        ---
        http://xon.787dreamliner.info

        Komentarz


        • #9
         Zasięgnę języka.
         Ostatnio edytowany przez Mariusz Małecki; [ARG:4 UNDEFINED].
         Miłośnik awiacji zafascynowany fotografią

         Komentarz


         • #10
          To raczej nie o filtry chodzi... Coś musieli powiedzieć...
          A tak na marginesie to za ciężki jest ten śmiglak... głupot mu napakowali mnóstwo... to swoje waży... i przekładnia jest za słaba... silniki nie mogą pracować na pełnej mocy... a może by im się czasami przydało... Takie tam
          Miłośnik awiacji zafascynowany fotografią

          Komentarz


          • #11
           Też mi się wydaje że to jakaś ściema z tymi filtrami.
           Dla zainteresowanych torchę technikalii (ang.) http://www.fdcaerofilter.com/pdf/EC1...nformation.pdf
           Pozdrawiam
           Adam

           Komentarz


           • #12
            Czy te filtry to taka ściema?
            Jak w takim razie wytłumaczyć fakt ścierania łopatek I st. sprężarki silnika?
            Nie ulega za to wątpliwości, że śmigłowiec jest przeciążony. Agusta A109 Power przy podobnym wyposażeniu medycznym i takich samych silnikach radziła sobie zdecydowanie lepiej. Najprawdopodobniej w EC-135 sprawa rozbija się o przekładnię główną, która nie jest w stanie w pełni przenieść moc silników.
            Lotnictwo Praca Rozrywka

            Komentarz


            • #13
             Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
             Najprawdopodobniej w EC-135 sprawa rozbija się o przekładnię główną, która nie jest w stanie w pełni przenieść moc silników.
             Dokładnie tak jak napisałeś. Skoro już to wyszło to napiszę tak... Moc silników ogranicza się do około 75% bo inaczej można rozwalić przekładnię. Ktoś dał ciała...

             Odnośnie filtrów... Mi-2 nie miało, A109 też nie a latały. Teraz mamy gorszy piasek na polach? A może zła jest procedura "odejścia" z lądowiska sprzyjająca zasysaniu syfów?
             Miłośnik awiacji zafascynowany fotografią

             Komentarz


             • #14
              Zamieszczone przez Mariusz Małecki Zobacz posta
              Odnośnie filtrów... Mi-2 nie miało, A109 też nie a latały. Teraz mamy gorszy piasek na polach? A może zła jest procedura "odejścia" z lądowiska sprzyjająca zasysaniu syfów?
              No nie da się ukryć, iż jest to bardzo ciekawe.. Może ma na to wpływ droga jaką pokonuje powietrze nim trafi do silnika? W EC nie ma klasycznego kanału wlotowego prowadzącego bezpośrednio do wlotu sprężarki. Powietrze nim tam trafi, swobodnie opływa przestrzeń m.in. pod przekładnią główną, wały przeniesienia napędu i wiele innych różnych rzeczy, gdzie niesione zanieczyszczenie może później zalegać w tej przestrzeni..
              Sam widziałem jak podczas przeglądów często usuwa się z okolic sprężarek siano, liście i wiele innego syfu, który zalega wewnętrzne przestrzenie. Może to sprawia, że sprężarka jest narażona na ciągłe oddziaływanie zanieczyszczeń, a nie tylko podczas startu i lądowania..
              To tylko moja prywatna opinia.

              Przy okazji, znalazłem panoramiczny widok kabiny pilota w EC-135 (SP-HXN w Gdańsku). Można się porozglądać Całość kryje się pod linkiem:
              http://galeria.aviateam.pl/panorama/5

              Na tej stronie, są również i inne panoramy (m.in. An-28/PZL M28 Straży Granicznej)
              Ostatnio edytowany przez Cichy; [ARG:4 UNDEFINED].
              Lotnictwo Praca Rozrywka

              Komentarz


              • #15
               coś do tematu.

               Komentarz

               Pracuję...
               X