Największe bomby

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • #16
  Do tego jeszcze filmik http://www.youtube.com/watch?v=WlaIl9J14H4
  Dla porównania wielkość http://www.richardcyoung.com/wp-cont...11/GBU-57B.png
  Pozdrawiam
  Adam

  Komentarz


  • #17
   GBU-43/B MOAB zrzucono w Afganistanie

   13 kwietnia USA po raz pierwszy użyli bojowo swą największą bombę paliwowo-powietrzną GBU-43/B MOAB. Bomba miała zniszczyć system naturalnych i sztucznych umocnień wykorzystywanych przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego (ISIS-K). Zrzucono ją z samolotu z samolotu MC-130H o 19:32 czasu lokalnego w dystrykcie Achin prowincji Nangarhar, położonej na wschodzie Afganistanu, przy granicy z Pakistanem.

   Wkrótce po ataku Ministerstwo Obrony Afganistanu podało, że zginęło w nim 36 bojowników ISIS-K. Zastrzegło też, że nie odnotowano strat wśród cywilów. Dziś władze dystryktu Achin poinformowały, że w amerykańskim ataku zginęło 92 ludzi. Inne źródła mówią o nawet 94 ofiarach, w tym czterech przywódcach ISIS-K.

   GBU-43/B MOAB (Massive Ordnance Air Blast) to największa amerykańska bomba paliwowo-powietrzna użyta operacyjnie. Jest zbyt duża, by mogły ja przenosić typowe bombowce, jest więc zrzucana z ładowni zmodyfikowanego samolotu transportowego. Jej długość wynosi 9,45 m, a wagomiar to 9 800 kg. Bomba jest sterowana układem KMU-593/B z odbiornikiem GPS, a jej głowica bojowa to BLU-120/B z 8,4 t materiału wybuchowego (H6 mieszanina heksogenu, TNT i aluminium). Ładunek bojowy niszczy cele głównie falą uderzeniową.

   USAF podały, że w 2016 zrzuciły na różne cele ponad 26 tysięcy bomb (ok. 70 na dobę) o średnim wagomiarze 250 kg. Oznacza to, że średni wagomiar amerykańskich bomb zrzucanych w ciągu doby (17,5 t) był równy mniej niż zaledwie dwóm GBU-43/B. Skuteczność tych ostatnich jest jednak znacznie większa.

   http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=22069
   Pozdrawiam
   Adam

   Komentarz

   Pracuję...
   X