Polskie lotnictwo w PRL a dziś

Zwiń
X
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

• Polskie lotnictwo w PRL a dziś

Cześć.

Co sądzicie o stanie samolotów i ogólnie o polskim lotnictwie w czasach PRL (45-89) a dziś?
    Moim skromnym zdaniem, gdy dostawcą sprzętu była strona rosyjska, staliśmy z lotnictwem o wiele lepiej.

Zapraszam do dyskusji.

Zamieszczone przez Piecho Zobacz posta
    Moim skromnym zdaniem, gdy dostawcą sprzętu była strona rosyjska, staliśmy z lotnictwem o wiele lepiej.
    Ja też mam takie zdanie. Ile było pułków lotniczych a w nich ile samolotów śmigłowców.
    Ostatnio edytowany przez Jacek Waszczuk; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

Dajmy na to - dostaliśmy w 73 roku Iły 62. Gdy weszły nowe, zmodernizowane wersje Ił-62M, to strona rosyjska wymieniła stare, przyjmując je w rozliczeniu na nowe.
      Teraz mamy Boeingi 767, które latają już 20 lat. Czy ktoś ze strony amerykańskiej jak i polskiej ubiega się o wymianę ich na nowe maszyny?
      Fakt faktem, że mają być one zastąpione przez 787, lecz to i tak nie zmienia postaci rzeczy, że kiedyś byliśmy nowocześniejsi.

Komentarz

To że sprzętu ilościowo było więcej nie znaczy że był on cały sprawny (bo wspólczynniki sprawności maszyn ze wschodu na kolana nie powalają nawet i obecnie) i że cały był nowoczesny. Ilościowo to się skońcyło na dużej partii MIGow 21, potem było 23 zaledwie na 1 pułk no i 29 na jedną eskadrę.

Co do maszyn pasażerskich - akurat nowoczesnośc za wschodu mniej więcej tak się końcy na Iłach 62M (nie zebym był złośliwy) ale zauważcie że nawet Aerofłot przesiada sie na trasach dalsych na zachodnie maszyny.

Co do LOTu - ocbecnie nie ma ani jednego Benka 767 - wszystkie leasinguje. Czasy dobrych wujkow zza wschodu i zza wielkiej wody ju się adwno skoncyły - teraz liczy się kasa za samoloty.
        Sekta różowego arbuza

O lotnictwie i nie tylko - http://www.boaedon.pl
        Promując akrobację - http://kolumber.pl/g/76769-Szlakiem%...ji%20lotniczej[/b]

Komentarz

Temat porównania pewnie ciekawy ale czasy są zupełnie nieporównywalne. Lata pięćdziesiąte - sześćdziesiąte żelazna kurtyna, prężenie muskułów obu stron, Amerykanie i Rosjanie udowadniali światu że to własnie ich system jest lepszy. Posiadaliśmy lotnictwo wojskowe wielokrotni liczniejsze niż dziś.

Ale nie oznacza to upadku naszego lotnictwa podam jeden przykład lotnictwo USAF

- Lata sześćdziesiąte myśliwiec podstawowy F4 Phatom II - produkcja przeszło 4000 egzemplarzy

- Dziś myśliwiec podstawowy F-22 zamówienie - 186 egzemplarzy
          Pozdrawiam
          Jacek

Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

Komentarz

...

Czesc!

Mysle ze trzeba by przeprowadzic jakas doba symulacje komputerowa. Kilkadziesiat MiG-29 i F-16 kontra 300-400 MiGow-21 Sadze ze sila uderzeniowa wspolczesnych samolotow jednak bylaby wieksza...

Tu-154M jak wyczytalem kiedys w 'Lotnictwie' (LAI) to byly ostatnie maszyny ktore LOT od samego poczatku mial na wlasnosc. Z tym 'dawaniem' przez Rosjan sprawa byla jednak bardziej zlozona gdzyz Polska byla w RWPG. Ja sam jako dzieciak pamietam taka sytuacje z konca lat osiemdziesiatych, gdy w Polsce mieso bylo na kartki, Star - chlodnia z miesem dla Rosjan z okretu Floty Baltyckiej wjezdzal pilotowany przez Milicje 'na sygnale' na Waly Chrobrego w Szczecinie!

Nastepna kwestia to sytuacja polskiej 'zbrojeniowki i polskiego przemyslu lotniczgo' oraz blednych decyzji 'na gorze'. Ale to juz 'temat - rzeka', wystarczy przypomniec chocby:

http://www.forum.spotter.pl/mon-kupu...ex.html?t=4784

http://www.forum.spotter.pl/mialy-byc-samoloty-sa-dlugi-t7557/index.html?t=7557

A wiec jak spiewa Pawel Kukiz: 'po prostu jest jak jest i Ty dobrze o tym wiesz...' i jak mogloby byc inaczej
            Ostatnio edytowany przez Cybermac; [ARG:4 UNDEFINED].
            Cybermac

Canon 60D - TDI, GTI
            Canon 450D - ABS, TCS
            Turboracing, Sporting

Komentarz

Bardziej ciekawe bylo to ze w tamtych czasach szkolono dużo mlodzieży całkowicie gratis starczyło troche uporu i dobre zdrowie

Komentarz

Lotnictwo w PRL

Przez prawie 30 lat uprawiałem sporty lotnicze.Szybownictwo, samoloty. Jedynymi wydatkami były drobne składki za członkostwo w Aeroklubie. Latanie i pobyty na dowolny czas np. w Lesznie lub Lisich Kątach były gratis. Pilotów sportowych było mnóstwo. Ale czasy sie zmieniły i za wszystko teraz słono się płaci. Latać mogą tylko ci których na to stać. Mój aeroklub dziś jest prawie martwy a kiedyś aż huczało od latania przez cały sezon. Nie znaczy, że tęsknię za PRL, to był okropny czas dla Polaków, no może nie dla wszystkich, ale ciesze się, że mogłem wylatać ok. 2000 godzin. Teraz chyba nie miałbym takiej szansy.
                Pozdrawiam Tadeusz

Komentarz

Lotnictwo wojskowe i produkcja przemysłowa w PRL-u były znacznie większe i tutaj widać ogromną różnicę ze współczesnością.
                  Myślę że z nowoczesnością jest podobnie wtedy nie mieliśmy najnowszego sprzętu a i teraz też nie posiadamy takowego.
                  Natomiast zrobiliśmy (po części również zasługa techniki), duży postęp jeżeli chodzi o sprawność i niezawodność.

To prawda w PRL-u była możliwość wyszkolenia się praktycznie za darmo i wylatania dużej ilości godzin.
                  Natomiast chyba były restrykcje co do prywatnych samolotów i trudno było posiadać maszynę na własność, dzisiaj już prawo nie jest przeszkodą lecz pieniądze
                  Pozdrawiam
                  Adam

Komentarz

Temat rzeka, kiedyś państwo dopłacało do pewnych dziedzin według swoich swojego klucza, inne działania były wręcz odwrotnie stopowane. Dziś czasy się zmieniły każde działanie zależne jest od zasobności portfela, czy jest gorzej? nie mi to oceniać. Nasi zawodnicy dalej zdobywają tytuły mistrzów świata i europy więc może nie jest tak źle jak by to mogło z pozoru wyglądać
                    Pozdrawiam
                    Jacek

Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

Komentarz

Dzięki temu wątkowi dowiedziałem się bardzo dużo ciekawych informacji.One naprawdę bardzo mi się przydadzą.

Komentarz

Pracuję...
                      X