NASA poinformowała, że lecąca w kierunku Plutona sonda New Horizons jest już bliżej tej planety karłowatej niż Słońca.

Zwiń
X
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

• NASA poinformowała, że lecąca w kierunku Plutona sonda New Horizons jest już bliżej tej planety karłowatej niż Słońca.

PAP, KLe/00:40
    Sonda New Horizons bliżej Plutona niż Słońca

Lecąca w kierunku Plutona sonda New Horizons jest już bliżej tej planety karłowatej niż Słońca - poinformowała NASA.
    Pierwsze plany dotyczące misji na Plutona powstały już w roku 1988. Wtedy wydawało się naturalne, że niedawno zdegradowana planeta wymaga wizyty i to jak najszybszej, bowiem na przełomie XX i XXI stulecia Pluton znajdował się w peryhelium, czyli w okresie najciekawszym do badań.

Pluton znajduje się średnio 30 razy dalej od Słońca niż Ziemia, przez co otrzymuje tylko 6 proc. tego promieniowania, co nasza planeta. Jego powierzchnia ma średnią temperaturę tylko 40 stopni powyżej zera bezwzględnego. Ze względu na eliptyczną orbitę, w momencie gdy jest najbliżej Słońca, ilość otrzymywanego promieniowania jest wyraźnie wyższa, niż w momencie gdy jest najdalej. Badania Plutona w okolicach jego peryhelium dają więc większe szanse na określenie aktywności jego powierzchni i atmosfery.

Dodatkowo, badanie tak odległego obiektu, należącego wraz ze swoim księżycem Charonem do ciał Pasa Kipera, jest niejako spojrzeniem w przeszłość i potencjalnym źródłem informacji o początkach naszego Układu.

Pierwotnie, sonda do Plutona miała wystartować już w roku 2001, lecz problemy z budżetem spowodowały spore przesunięcie tego terminu. Biorąc pod uwagę, że Pluton już cały czas oddala się od Słońca a czas ucieka, NASA ostatecznie zdecydowała się na zatwierdzenie misji New Horizons. Po początkowych perypetiach związanych z obcięciem funduszy i groźbą anulowania misji, od 2002 roku wszystko zaczęło toczyć się zgodnie z zamierzeniami projektantów wartej 675 milionów dolarów sondy.

Ogólny plan misji zakładał wystrzelenie sondy w styczniu 2006 roku, rozpędzenie jej przy pomocy grawitacji Jowisza w 2007 roku i początek badań układu Pluton-Charon w lecie 2015 roku.

Jak poinformowała właśnie NASA, dokładnie 25 lutego tego roku New Horizons znalazła się w tym punkcie swojej trajektorii, który znajduje się w połowie drogi między Słońcem a Plutonem. Od tego momentu można więc zacząć pisać, że sonda ma już bliżej, niż dalej do swojego celu. Grawitacja Słońca zrobiła jednak swoje i sonda zwolniła do tego stopnia, że jej lot potrwa jeszcze prawie 5,5 roku.

Ważąca 465 kilogramów i zawierająca siedem głównych instrumentów sonda New Horizons dotrze do układu Pluton-Charon dopiero w roku 2015. Głównym zadaniem misji będzie scharakteryzowanie ogólnej geologii i geomorfologii obu ciał, zrobienie map powierzchni zarówno w sensie kartograficznym, jak i różnic w składzie chemicznym oraz temperatury. Misja ma też zbadać atmosferę Plutona.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami NASA, sonda po zbadaniu Plutona i Charona może zostać skierowana do dalszych obiektów należących do Pasa Kuipera.
    Źródło:
    http://wiadomosci.onet.pl/2135312,16...onca,item.html
    Pozdrawiam
    Jolka

Już wkrótce pierwsze zdjęcia z powierzchni planety

http://facet.interia.pl/obyczaje/nau...go,nId,1849316
    Pozdrawiam
    Jacek

Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

Komentarz

mialem na Nat Geo ogladać dokument o tym ale byłem w pracy, moze ktos ma link?
      "Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny."

Komentarz

Dzisiaj ok 13;49 sonda bedzie najbliżej Plutona niz jakikolwiek inny obiekt wystrzelony przez człowieka. Jednak sonda niebedzie orbitować a jedynie przeleci swobodnie koło tej planety.

TVN24
        "Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny."

Komentarz

Przesyłanie wszystkich informacji uzyskanych w dniu dzisiejszym może ponoć zając nawet kilkanaście miesięcy. Kilkadziesiąt dni na pewno.
          Miłośnik awiacji zafascynowany fotografią

Komentarz

Zamieszczone przez Mariusz Małecki Zobacz posta
            Przesyłanie wszystkich informacji uzyskanych w dniu dzisiejszym może ponoć zając nawet kilkanaście miesięcy. Kilkadziesiąt dni na pewno.
            Tu się z Tobą nie zgodzę. Sama sonda leciała do Plutona 9 lat! Przesyłanie danych ma nastąpić w ciągu 24H. Sonada lecąc z prędkością 13 km/s miała tylko 2 godziny aby z bliska zrobić zdjęcia planecie karłowatej. Przyjęto system, ze wpierw sonda zrobi zdjęcia, a potem je wyśle.
            Pierwsze już są!

źródło: http://www.nasa.gov/mission_pages/ne...ges/index.html
            Nie jestem artystą... robię zdjęcia.
            Album Spotter.pl
            www.gryniek.pl
            www.jetphotos.net

Komentarz

Ja czytałem o tym jaki jest transfer danych. I o tym ile tych danych zostanie zebranych. Ponoć kluczem jest prędkość transferu. Ale ja się nie znam.
              Dane nie mogły być wysyłane on line bo antena jest zamocowana na sztywno do satelity i najpierw były zbierane dane a teraz satelita się odwróciła anteną do nas i wysyła wszystko co zebrała.
              Miłośnik awiacji zafascynowany fotografią

Komentarz

zebranie całości danych może potrwać do 3 lat podobno, ale sonda już wysyła dane.

Komentarz

Nie wiem jak długo jeszcze będa ale jak macie pytania do ekipy "new hrizons" to właśnie trwa czat na żywo

LIVE Now: Scientists on the our New Horizons team, which is at Pluto, are on a Reddit AMA. Ask them anything about the mission & Pluto! https://www.reddit.com/…/were_scientists_on_the_nasa_new_ho… ‪#‎PlutoFlyby‬

Komentarz

Pracuję...
                  X