Amerykański pojazd marsjański Spirit utknął w piaskach Czerwonej Planety i być może nigdy nie wydostanie się

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Amerykański pojazd marsjański Spirit utknął w piaskach Czerwonej Planety i być może nigdy nie wydostanie się

  PAP, PU/00:37
  Marsjański łazik w piaszczystej pułapce

  Amerykański pojazd marsjański Spirit utknął w piaskach Czerwonej Planety i być może nigdy nie wydostanie się z tej pułapki. Taką pesymistyczną prognozę przedstawił John Callas ,kierujący pracami pojazdu i jego "bliźniaka" Opportunity w siedzibie agencji badań kosmicznych NASA.
  - Działamy bardzo ostrożnie i rozpatrujemy wszystkie realistyczne możliwości - powiedział Callas. Nie wykluczył jednak, że Spirit nigdy nie zdoła wybrnąć z marsjańskiego piasku. - Chcemy zapewnić mu wszelkie szanse na powodzenie - dodał ekspert.

  Callas i jego współpracownicy z Laboratorium Napędów Odrzutowych (LNO) w Pasadenie (Kalifornia), skąd steruje się pojazdami marsjańskimi, sprawdzają wszystkie proponowane pomysły wydostania marsochodu z "piaszczystej niewoli".

  W tym celu w LNO wykorzystuje się dokładną kopię Spirita, która porusza się po specjalnej "piaskownicy", utworzonej w celu odtworzenia powierzchni Marsa. Jest to jednak dość złożone zadanie z powodu różnicy siły przyciągania na Ziemi i na Czerwonej Planecie. Jednocześnie prowadzone jest komputerowe modelowanie możliwości poruszenia marsochodu. Uwzględnia się w nim eksperymentalne dane, przekazane bezpośrednio z Marsa.

  Spirit przewyższył dotychczas najśmielsze oczekiwania jego konstruktorów: do czasu gdy w maju aparat ugrzązł w miękkim gruncie, przepracował na Marsie przeszło pięć lat, mimo iż początkowo zakładano, że jego ekspedycja potrwa 3 miesiące. Eksperci liczą jednak na wydobycie pojazdu z piaszczystej pułapki. "Próba generalna" będzie podjęta w LNO w ciągu kilku najbliższych tygodni, zaś sygnał uruchomienia Spirit będzie przesłany nie wcześniej niż w październiku.
  Źródło:
  http://wiadomosci.onet.pl/2046948,16...apce,item.html
  Pozdrawiam
  Jolka

 • #2
  Pojazd Spirit zmienił się z marsjańskiego pojazdu w stacjonarną stację badawczą. Spirit lądował na Marsie 4 stycznia 2004 i do 11 maja 2009 kiedy utknął w miałkim pasku, poruszał się po powierzchni badając kolejne miejsca, głównie w poszukiwaniu śladów wody. Założono iż łazik powinien pracować co najmniej 3 miesiące, został o wiele wydłużony. 8 lutego 2010 po raz ostatni podjęto próbę wydostania się i po nieudanej próbie zarzucono dalsze starania w tym względzie. Do tego momentu łazik przetrwał dwie marsjańskie zimy oraz kilka długich burz piaskowych. Ostatnie próba polegała też na tym by jeśli nie jest możliwe wyrwanie się z matni to należy tak ustawić łazik by wykorzystywał jak najwięcej promieni słonecznych co nie do końca się udało. Na dzień dzisiejszy energii elektrycznej do próbnika starcza lecz w maju rozpocznie się marsjańska zima trzecia w historii łazika i jest wielce prawdopodobnie iż ostatnia ponieważ uszczuplone zasilanie spowoduje zamarznięcie aparatury i bezpowrotne zakończenie pracy.

  Do czasy ugrzęźnięcia pojazd pokonał po powierzchni 7730,5 m  Ostatnio edytowany przez Jacek Waszczuk; [ARG:4 UNDEFINED].
  Pozdrawiam
  Jacek

  Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

  Komentarz


  • #3
   Spirit ochłodził się już do rekordowo niskiej temperatury

   PAP, POg/11:53
   Problemy z marsjańskim łazikiem Spirit

   Uwięziony w piaskach Czerwonej Planety amerykański pojazd marsjański Spirit jeszcze nie zapadł w "zimową śpiączkę", ale ochłodził się już do rekordowo niskiej temperatury - poinformowała amerykańska Agencja Aeronautyki i Badania Kosmosu (NASA).
   Spirit jeszcze na początku lutego, w ramach przygotowań do rozpoczynającej się na południowej półkuli zimy, został otworzony w specjalny sposób i część aparatury elektronicznej marsochodu oziębiła się do minus 41 stopni Celsjusza.

   Spirit już od prawie roku znajduje się w piaszczystej pułapce, nazwanej Troją. Sterujący nim specjaliści z Laboratorium Napędów Odrzutowych w Pasadenie (Kalifornia) zrezygnowali z dalszych prób uwolnienia pojazdu z pułapki i postanowili wykorzystać go w charakterze stacjonarnej stacji naukowej.

   NASA podała, że według najnowszych danych otrzymanych z marsochodu, wszystkie jego systemy na razie pracują, jednak wytwarzanie elektryczności zmniejsza się. Przewidują jednak, że w miarę postępów zimy oraz wskutek tego, że Słońce będzie coraz niżej nad horyzontem, produkcja energii przez panele baterii słonecznych łazika będzie nadal spadać, zmuszając nagrzewacze aparatu do pracy w coraz trudniejszych warunkach.

   Po przeciwnej stronie Czerwonej Planety bliźniak Spirit'a - łazik Opportunity nadal pomyślnie przesuwa się do następnego swojego celu - krateru Endeavour.

   Spirit i Opportunity wylądowały w różnych rejonach Marsa w styczniu 2004 roku i wielokrotnie przekroczyły planowany na początku okres ich funkcjonowania - 90 dób. Przekazane przez nich informacje naukowe i dokonane z ich pomocą odkrycia przewyższyły wszelkie oczekiwania.
   Źródło:
   http://wiadomosci.onet.pl/2146415,16...irit,item.html
   Pozdrawiam
   Jolka

   Komentarz


   • #4
    Opis misji na wikipedii

    http://pl.wikipedia.org/wiki/MER-A

    Oraz link do strony NASA

    http://mars.nasa.gov/mer/mission/status_spirit.html
    Pozdrawiam
    Jacek

    Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

    Komentarz

    Pracuję...
    X