Sonda kosmiczna Rosetta

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Sonda kosmiczna Rosetta

  "Wystrzelona w 2004 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sonda Rosetta, której lądownik ma osiąść jako pierwszy taki obiekt na powierzchni komety, wznowiła w poniedziałek nadawanie sygnałów po blisko trzyletnim okresie hibernacji - poinformowała ESA.

  Między wysłaniem z Ziemi sygnału aktywacyjnego a otrzymaniem od Rosetty pierwszej odpowiedzi upłynęło około siedmiu godzin. Od chwili startu 2 marca 2004 roku sonda przebyła dystans 800 mln kilometrów. Znajduje się obecnie w strefie, gdzie intensywność zasilającego baterie pokładowe promieniowania Słońca jest znacznie mniejsza niż na Ziemi, co wywołało konieczność trwającej 957 dni hibernacji.

  Rosetta ma przebyć jeszcze 9 mln kilometrów, zanim 11 listopada bieżącego roku jej lądownik osiądzie na mającym rozmiary 3 na 5 kilometrów skalnym jądrze komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Przewiduje się, że jego badanie trwać będzie do marca 2015 roku.

  Rosetta prześle na Ziemię tysiące zdjęć komety, dokona pomiarów jej pola grawitacyjnego, masy, kształtu i najbliższego otoczenia. Jeden z instrumentów lądownika Philae, specjalny młotek, który wbije się w jądro komety, został zbudowany przez polskich naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN"

  http://it.wnp.pl/sonda-kosmiczna-ros...349_1_0_0.html
  Pozdrawiam
  Adam

 • #2
  http://news.astronet.pl/7463
  http://www.esa.int/pol/ESA_in_your_c..._sie_do_komety
  Pozdrawiam
  Adam

  Komentarz


  • #3
   Przyszła kolej na spełnienie misji

   http://www.crazynauka.pl/misja-roset...arto-wiedziec/
   Pozdrawiam
   Jacek

   Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

   Komentarz


   • #4
    Misja wykonana
    http://www.tvp.info/27143958/samoboj...e-sie-o-komete
    http://www.pulskosmosu.pl/2016/09/30...setta-na-zywo/
    Pozdrawiam
    Adam

    Komentarz

    Pracuję...
    X