Misja Curiosity na MARSA

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • #16
  "Łazik Curiosity wykrył na Marsie związki organiczne, ale nie jest pewne, skąd one pochodzą. Nie można więc na razie mówić o śladach życia na Marsie. - Nie wiemy, czy potencjalnie organiczne składniki na pewno pochodzą z Marsa, czy na nim powstały - powiedział John Grotzinger, który wcześniej zapowiadał rewelacje dzisiejszej konferencji NASA. - Muszę bardziej uważać na słowa - dodał.
  Takie informacje przekazali eksperci NASA podczas specjalnej konferencji prasowej. Dwa tygodnie temu jeden z szefów misji Curiosity John Grotzinger mówił w amerykańskim radio NPR, że na Marsie wykryto "coś bardzo ciekawego". Spekulowano, że mógł to być metan, który może być śladem życia.

  Teraz Grotzinger potwierdził, że instrumenty łazika wykryły związki organiczne, które mogą być związane z istnieniem życia, ale - jak dodał - trzeba sprawdzić, czy te związki pochodzą z Marsa, czy dostały się tam na pokładzie łazika z Ziemi lub spadły na Marsa z kosmosu. Dopiero potem można będzie spróbować ustalić, czy mają one pochodzenie biologiczne. A te badania zajmą trochę czasu - dodał Grotzinger.

  Konferencja ekspertów NASA odbyła się w ramach szczytu Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco"

  http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,1...__zwiazki.html
  Pozdrawiam
  Adam

  Komentarz


  • #17
   Rok na Marsie

   "Amerykańska sonda Curiosity dostarczyła na Ziemię już kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Dziś mija pierwszy rok od jej lądowania na powierzchni Marsa

   Mobilne laboratorium Curiosity wylądowało 6 sierpnia 2012 roku w jednym z kraterów na Marsie (start z Ziemi nastąpił 26 listopada 2011 r.). Jest największym pojazdem automatycznym, który znalazł się na Czerwonej Planecie - ma rozmiar porównywalny do samochodu: 3 m na 2,8 m plus maszt wysoki na 2,8 m i ramię o długości 2,1 m. Łazik otrzymał imię Curiosity, co oznacza "ciekawość", natomiast cała misja ma nazwę Mars Science Laboratory. Nazwę Curiosity wybrano w ramach konkursu.

   Do tej pory łazik Curiosity przesłał na Ziemię 190 gigabitów danych, ponad 36 700 pełnowymiarowych zdjęć oraz 35 tysięcy miniatur. Użył też ponad 35 tysięcy razy promienia laserowego w celu badania składu chemicznego około 2000 różnych obiektów. Zbierał i analizował próbki pobrane ze skał oraz przejechał dystans 1,6 kilometra.

   Amerykańska misja ma także polski wkład. Detektory podczerwieni zamontowane w łaziku zostały dostarczone przez polską firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.

   Jednym z głównych punktów misji było dokonanie wierceń w skałach. 8 lutego po raz pierwszy w historii badań Marsa automatyczny łazik dokonał odwiertu w skale. Nastąpiło to w kraterze Gale. Próbki z odwiertu zostały następnie pobrane i przebadane instrumentami sondy.

   Sonda została wyposażona w dziesięć instrumentów naukowych. Osiem z nich jest kierowanych przez Amerykanów, a dwa powstały we współpracy z innymi krajami (Rosją i Hiszpanią). W całym projekcie współpracują naukowcy nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale z różnych krajów na świecie.

   Marsjański łazik posiada zestaw kilku wyspecjalizowanych kamer, spektrometry, urządzenia do analiz próbek gruntu (włącznie ze specjalną "mikrofalówką") oraz stację pogodową. Curiosity bada geologię planety, monitoruje poziom promieniowania kosmicznego docierający do powierzchni, rejestruje warunki klimatyczne i pogodowe, poszukuje wody oraz śladów jej występowania we wcześniejszych okresach historii planety.

   NASA jest bardzo zadowolona z dotychczasowych operacji sondy. W szczególności naukowcy z NASA podkreślają znaczenie potwierdzenia przez Curiosity, że na Marsie występowała kiedyś woda i to być może nawet w znacznych ilościach.

   "Wiemy teraz, że miliardy lat temu na Marsie istniały kiedyś warunki sprzyjające życiu mikrobiologicznemu. Mamy nadzieję, że dalsze analizy warstw skalnych pokażą nam sporą różnorodność innych warunków środowiskowych, które miały wpływ na możliwość istnienia życia na Marsie" - mówi John Grotzinger z California Institute of Technology w Pasadenie, naukowiec z projektu Mars Science Laboratory.

   Według planów NASA sonda ma działać przez co najmniej jeden pełny rok marsjański, czyli 687 dni ziemskich.

   Pod koniec lipca NASA opublikowała zdjęcie łazika wykonane przez inną sondę (Mars Reconnaissance Orbiter) z orbity wokół Marsa. Na fotografii widać miejsce lądowania, trasę łazika po marsjańskim gruncie oraz sam łazik Curiosity.

   Amerykańska agencja przygotowała także film zatytułowany "Dwanaście miesięcy w dwie minuty: pierwszy rok Curiosity na Marsie", który podsumowuje najważniejsze etapy misji. Ten i inne filmy z Curiosity można znaleźć na YouTube"

   http://life.forbes.pl/curiosity-rok-...59587,1,1.html

   Urodzinowe nagranie
   Pozdrawiam
   Adam

   Komentarz


   • #18
    http://www.benchmark.pl/aktualnosci/...nie-misja.html
    Pozdrawiam
    Adam

    Komentarz


    • #19
     Woda na Marsie

     http://wiedzoholik.pl/przelomowe-odk...ode-na-marsie/
     Pozdrawiam
     Jacek

     Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

     Komentarz


     • #20
      Link do strony NASA

      http://mars.nasa.gov/msl/
      Pozdrawiam
      Jacek

      Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

      Komentarz


      • #21
       Łazik znalazł tajemniczy obiekt na Marsie

       http://pokazywarka.pl/7qnfcu/spec


       Informacja ze strony NASA

       https://www.nasa.gov/feature/jpl/cur...iron-meteorite
       Ostatnio edytowany przez Jacek Waszczuk; [ARG:4 UNDEFINED].
       Pozdrawiam
       Jacek

       Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

       Komentarz

       Pracuję...
       X