Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • #31
  Zamieszczone przez Carlito Zobacz posta
  Fajne kadry tego Tupolewa
  Dziękuję. Miło mi, że Ci się spodobały.

  No to żeby nie było pustego przebiegu jeszcze trzy strzały

  MiG-23MF


  SUczka


  Szparka
  lotnicze digarty
  marcinwozniak.net

  Komentarz


  • #32
   Nowe eksponaty

   "Muzeum Lotnictwa Polskiego wzbogaciło się o dwa nowe samoloty:

   Junkers Ju52
   Opracowany w 1929/30 r., samolot nosił podobieństwo do wcześniejszego Junkers W 33, od którego był jednak większy. Pierwszy lot prototypu miał miejsce w październiku 1930 r., a wersji z trzema silnikami (Ju 52/3m) - 7 marca 1932 r. Junkers Ju 52 był produkowany w latach 1931-1945 w Niemczech, w czasie okupacji niemieckiej i po wojnie we Francji, w latach 1945-52 w Hiszpanii, a także na Węgrzech. W sumie zbudowano 4845 egzemplarzy.
   Junkers Ju 52 służył jako samolot pasażerski i transportowy w Niemczech i wielu krajach na całym świecie. Był także używany jako przejściowy samolot bombowy Luftwaffe (hiszpańska wojna domowa). Przez cały okres II wojny światowej stanowił podstawowy typ w lotnictwie transportowym III Rzeszy i zasłynął podczas operacji powietrznodesantowych (Norwegia, Holandia i Belgia 1940, Kreta 1941) i mostów powietrznych (Maroko 1936, Demiańsk 1942, Stalingrad 1942-43, Afryka Pn. 1943), podczas tych operacji od obrony przeciwlotniczej i lotnictwa myśliwskiego poniesiono ciężkie straty.
   Ju 52 o znakach D-2600 i nazwie "Immelmann II" był osobistym samolotem kanclerza Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera. Inny egzemplarz służył w Chinach jako osobisty samolot przewodniczącego Rządu Narodowego i Narodowej Rady Wojskowej, Czang Kaj-szeka. W latach 30. Polskie Linie Lotnicze LOT eksploatowały jeden samolot typu Ju 52.
   Po wojnie Junkers Ju 52 był wykorzystywany w lotnictwie wojskowym Szwajcarii, Hiszpanii i Portugalii, gdzie służył m.in. do transportu spadochroniarzy i w tej roli wziął udział w operacjach na terenie kolonii portugalskich (m.in. w Angoli).
   Krakowski eksponat pochodzi z powojennej produkcji francuskiej, samoloty nosiły wówczas oznaczenie Amiot AAC.1 Toucan. Służył jako transportowy w portugalskim lotnictwie wojskowym do 1971 r. W maju 1974 został przekazany do Imperial War Museum w Duxford. W 2012 r. został zakupiony przez Muzeum Lotnictwa Polskiego. Samolot jest prezentowany w malowaniu, jakie nosiły maszyny 1 Gruppe, KGzbv-1. działającego na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych w latach 1941-42.


   De Havilland Sea Venom
   Venom to Brytyjski samolot myśliwski opracowany na przełomie lat 1949/1950.
   Jego morska wersja, pozyskana przez MLP, to maszyna przechwytująca, mogąca operować zarówno w dzień jak i w nocy w każdych warunkach pogodowych. Samoloty tego typu służyły w lotnictwie marynarki brytyjskiej (Fleet Air Arm) w latach 50. Sea Venomy walczyły podczas kryzysu sueskiego w 1956 r.
   Znamiennym jest fakt udziału w pracach nad tym samolotem dwóch wybitnych Polskich konstruktorów: Stanisława Praussa oraz Wsiewołoda Jakimiuka"

   http://www.muzeumlotnictwa.pl/aktual...wum.php?id=206
   Pozdrawiam
   Adam

   Komentarz


   • #33
    Trzy Iskry

    "Muzeum Lotnictwa Polskiego wzbogaciło swoją kolekcję o kolejne 3 samoloty. Maszyny typu TS‑11 Iskra trafiły do Muzeum z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Dęblinie. Maszyny zostały dostarczone do Krakowa przez firmę Panas Transport specjalizującą się w przewozie ładunków wielkogabarytowych.

    Iskry zostały przywiezione na teren Muzeum późnym popołudniem 17 grudnia. Są to dwa samoloty TS-11 Iskra bis DF o numerach 3H1409 i 3H1415 z 1975 roku i jeden TS-11 Iskra bis D o numerze 3H1212 z 1974 roku. Na czas transportu zdemontowano skrzydła, stateczniki poziome i wloty powietrza. Rozładunek trzech maszyn trwał od rana przez kilka godzin. Operacja wymagała użycia dźwigu i zaangażowania personelu Działu Konserwacji Muzealiów. Samoloty zostały ustawione przed Dużym Hangarem. Kolejnym etapem będzie montaż wszystkich elementów maszyn"

    http://muzeumlotnictwa.pl/aktualnosc...wum.php?id=235
    Pozdrawiam
    Adam

    Komentarz


    • #34
     http://facet.interia.pl/meskie-temat...wo,nId,1448366
     Pozdrawiam
     Adam

     Komentarz


     • #35
      Bristol F.2B Fighter

      http://dlapilota.pl/wiadomosci/muzeu...ctwa-polskiego
      Pozdrawiam
      Adam

      Komentarz


      • #36
       Nie lada gratka szykuje się w MLP

       http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,444...#BoxLokKrakImg
       Pozdrawiam
       Marcin

       Nikon D7100 + Nikkor AF-S 70-300 VR
       + Tamron 150-600 + SIGMA 10-20 + Nikon Action 16x50
       Moje zdjęcia
       Moje YouTube


       Komentarz


       • #37
        Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu nowy i miałbym do was kawałek prośby. Piszę pracę magisterską pt. "Funkcja turystyczna Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Zachęcam was wszystkich do wypełnienia krótkiej ankiety, która jest anonimowa a wyniki posłużą mi wyłącznie do pracy. Po wypełnieniu kliknijcie "Wyślij" i ankieta trafi do systemu. Jak możecie to przekazujcie ten link dalej na forum. Dzięki bardzo za pomoc. Link do ankiety: https://www.ankietka.pl/ankieta/1970...polskiego.html

        Komentarz


        • #38
         LWD Zuch 2
         http://muzeumlotnictwa.pl/index.php/.../szczegoly/357
         Pozdrawiam
         Adam

         Komentarz


         • #39
          Wow, ale super samoloty

          Komentarz


          • #40
           To muzeum w Krakowie na prawdę ma super maszyny na wystawach warto zobaczyć na własne oczy

           Komentarz

           Pracuję...
           X