Prywatne Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Prywatne Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie

  Natknąłem się na info buszując po internecie a dopiero co przejeżdżałem tamtędy - co jak co ale w PL reklama to jeszcze nadal luksus a bez tego ani rusz, szkoda = pozostaje poczta pantoflowa, a że to moje okolice rodzinne więc informuje

  W Witoszowie mieści się pierwsze w Polsce prywatne Muzeum Broni i Militariów. Zobaczyć tu można samoloty MiG-21bis, TS-11 Iskra oraz PZL I-22 Iryda, Su-22M4 i Lim-5. Na wyjątkową uwagę zasługuje samolot Iskra, który latał w zespole akrobacyjnym z numerem 2, zdobywając wicemistrzostwo świata w akrobacji lotniczej. Poza tym znajdują się tu również wozy łączności, stacje radarowe, armaty i haubice. Podziwiać możemy różnorodną broń, broń ręczną i inne wyposażenie wojskowe.

  Źródło http://naszaswidnica.pl/blog/2012/08...-i-militariow/


 • #2
  Odwiedziłem dzisiaj to Muzeum. Nie jest to konkurencja dla tych najbardziej znanych muzeów związanych z wojskiem , ale w tutejszych okolicach zasługuje na uwagę. Teren nie jest wielki, a eksponatów całe mnóstwo, więc troszkę ciasnawo.... ale kilka perełek rekompensuje niedogodności
  Spora ilość róznych pojazdów i dział - BRDM , SKOT, stacje radiolokacyjne na podwoziu Tatry, Honker , UAZ itp, a jednym z ostatnich nabytków zasługujących na uwagę jest haubica samobieżna Goździk. Samoloty stoją aktualnie cztery - Su 22, MiG 21, Iryda i wspominana juz Iskra. kazdy z nich mozna obejśc dookoła, dotknąć, a nawet zajrzec do kabin, bo są przystawione drabinki. Silniki z Suczki i Miga są zdemontowane i stoja pod wiata , a fotel pilota z Miga jest w pomieszczeniu muzealnym. Ciekawostką jest tez replika Fokkera Dr.1 Czerwonego Barona - a to z powodu tego że von Richthofen dzieciństwo spędził w pobliskiej Świdnicy (willa gdzie mieszkał jest odrestaurowywana).
  Miłośnicy brani strzelckiej tez znajdą tu coś dla siebie - kolekcja róznego rodzaju pistoletów, rewolwerów, karabinów, oraz działek ( w tym tez lotniczych) jest całkiem pokaźna.
  Ogólnie mowiąc nie jest to typowe muzeum, widac troche kłopotów z utrzymaniem sprzetu w odpowiednim stanie, ale takie mamy relaia. odwiedzić jednak warto, bo jest to naprawde nietypowe miejsce.
  http://www.militaria.dziennik.swidnica.pl/

  Komentarz


  • #3
   Dzięki za relacje

   Komentarz


   • #4
    Muzeum pierwotnie utworzone w Świdnicy dziś mieści się w Witoszowie. Link

    http://goo.gl/maps/3HHeF

    Na ograniczonym terenie ciężko wyeksponować wszystkie zabytki militariów jakie udało się zdobyć. Choć stoją tu tylko cztery samoloty (Su-22, Iryda, Iskra i Mig-21) to jestem pod wrażeniem uzbrojenia lotniczego zebranego w jednym miejscu.

    Obok siebie spotkać można niemieckie działko MK 108 kal 30 mm używane między innymi w Bf-109 i Fw-190 do zwalczania amerykańskich wypraw bombowych,
    kaem MG-131 kal 13 mm używany w mysliwcach Bf-109 i Fw-190 jak i bombowcach Ju-88 czy He-177 Greif

    Dla porównania rosyjskie działko NS-23 kal 23 mm produkowane od 1945 roku używane w samolotach śmigłowych Ił-10 jak i pierwszych odrzutowcach z Mig-15 włącznie
    Działko NR-30 kal 30 mm będące powiększoną wersją wcześniejszego.

    Ciekawostką działek rosyjskich było to iż testowane były w kosmosie do zwalczania satelitów na stacji Ałmaz (Cywilne oznaczenie Salut 3)

    Zasoby muzeum zachęcają do bogatej fotorelacji
    Pozdrawiam
    Jacek

    Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

    Komentarz


    • #5
     Jeżdże tamtędy 2 razy w tygodniu .Oczywiście obowiązkowo wizyta z wnukami . Łatwo trafić ,wystarczy zapytać o szpital LATAWIEC. i tu prosta droga ok 2 km do samolotów ale także wozów bojowych ,haubic ,armat ,radarów mobilnych .

     Komentarz

     Pracuję...
     X