PSP 307 Dywizjon Myśliwski Nocny

Zwiń
X
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

• PSP 307 Dywizjon Myśliwski Nocny

307 Dywizjon Nocny Dywizjon Myśliwski "Lwowski"

Pierwszy i jak później się okazało jedyny nocny dywizjon myśliwski PSP.
    Personel wywodził się ze składu 5 i 6 Pułku Lotniczego. Dywizjon wyposażono w samoloty Boulton Paul Defiant, specyfika nocnego dywizjonu myśliwskiego nie odpowiadała pilotom, byłym myśliwcom dziennym. W samolocie Defiant pilot zbliżał się do samolotu przeciwnika strzelec obsługiwał uzbrojenie. Piloci myśliwscy nieprzywykli do roli powietrznego szofera w większości opuści dywizjon wraz z dowódcą dywizjonu kpt. Pietraszkiewiczem. Anglicy powątpiewali czy znajdzie się odpowiednia grupa Polaków mających predyspozycje do roli nocnych myśliwców. Mimo iż szkolenie trwało nieco dłużej dywizjon 3 grudnia osiągnął gotowość bojową. Początkowo wykonywano loty myśliwskie nad Anglią na zwalczanie niemieckich wypraw bombowych. W następnych latach zmniejszone natężenie nalotów LUFTWAFFE powoduje iż rozszerzono zakres działań. Załogi wykonywały loty patrolowe nad Morzem Północnym, Zatoką Biskajską oraz Kontynentem. Nocą 9/10 stycznia 1941 roku na skutek awarii silnika załoga plut. Pil. Antoni Joda, kpr. strz. Gandulski przymusowo wodowali, oboje utonęli. Nocą 12/13 marca 1941 roku załoga sierż K. Jankowiaka zaatakowała HEINKEL He-111 uzyskując pierwsze uszkodzenie na konto dywizjonu. Ten sam pilot nocą 11/12 kwietnia odniósł pierwsze pewne zwycięstwo na konto dywizjonu (zestrzelono He-111). W sierpniu 1941 roku dywizjon jako pierwszy nie brytyjski został wyposażony w samoloty z radarami (Beaufighter Mk-II). 2 września 1942 roku pchor. pil. Jan Maliński skomponował muzykę a por. Obserwator Juliusz Bajkowski napisał tekst do hymnu dywizjonu.

Ktoś musi spać więc my czuwamy
    I przyczajeni pośród chmur
    Na obcym niebie załatwiamy
    Prastary nasz rasowy spór
    A kiedy Niemiec się zapali
    Aby rozjaśnić sobą mgły
    Ryby radują się w kanale
    Bo martwy Niemiec nie jest zły

10 września 1942 roku dywizjon wizytowany jest przez naczelnego wodza generała Władysława Sikorskiego. W grudniu 1942 roku dywizjon przezbrojono w nowe samoloty DE HAVILLAND MOSQUITO od tej chwili obrona przeciwlotnicza Wysp Brytyjskich zeszła na dalszy plan, dywizjon wykonywał w większości loty ofensywne nad kontynent. Głównie atakowano lotniska niemieckie lub też wykonywano loty patrolowe w pobliżu lotnisk tak by wyłączyć lotnisko na kilka godzin z działalności. W kwietniu 1943 roku utworzono w dywizjonie eskadrę C przeznaczoną wyłącznie do tych lotów. W następnych miesiącach rozszerzono zakres działań o loty patrolowe nad Atlantykiem do zwalczania niemieckich myśliwców dalekiego zasięgu. 22 sierpnia 1943 roku podczas lotu bojowego nad Kanałem La Manche jeden Mosquito dywizjonu został zestrzelony przez FOCKE WULF Fw-190 załoga zginęła. Była to pierwsza strata dywizjonu odniesiona w walce powietrznej. 11 września 1943 roku był najlepszym dniem dywizjonu. Załogi wykonywały loty patrolowe nad Zatoką Biskajską, wielokrotnie napotkano niemieckie myśliwce dalekodystansowe Messerschmitt Bf-110 i JUNKERS Ju-88 w efekcie zestrzelono 5 myśliwców, dwa uznano za zestrzelenia prawdopodobne oraz cztery samoloty uszkodzono. 13 października 1944 roku st. sierż. pil. Franciszek Kot zaatakował nad Kanałem La Manche bombowiec HEINKEL He-111 przenoszący latającą bombę V-1 eksplozja bomby była tak wielka iż oba samoloty spadły w płomieniach do morza nikt nie przeżył. Nocą 7/8 marca 1945 roku osiągnięto ostatnie zwycięstwo dywizjonu. Dywizjon rozwiązano 2 stycznia 1947 roku.

Dywizjon zakończył wojnę po wykonaniu 3879 lotów bojowych w czasie 9057 godzin, zestrzelono 30 3/4 samolotów, 7 zestrzelono prawdopodobnie oraz 17 uszkodzono. Na ziemi zniszczono 5 samolotów oraz dwa uszkodzono, poza tym na ziemi zniszczono między innymi jedną stację radarową, łódź rzeczną, jeden kuter, 35 lokomotyw i wiele innych. Poległo 51 lotników oraz 3 dostało się do niewoli.

Najwięcej zwycięstw w dywizjonie odnieśli piloci

sierż. B. Turzański 5 - 0 - 0
    por. G. Ranoszek 4 - 0 - 1
    por. S. Andrzejewski 3 - 0 - 1 (w tym 2 - 0 - 1 na ziemi)
    por. M. Lewandowski 2 - 1 - 2

(zwycięstwa określano pewne – prawdopodobne - uszkodzone)

10.09.1940 sformowano dywizjon

3.12.1940 osiągnięto gotowość bojową

10.09 obchodzono święto dywizjonu na pamiątkę pierwszej zbiórki w składzie dywizjonu

2.01.1947 rozwiązano dywizjon

EW oznaczenie kodowe malowane na samolotach przez cały okres istnienia dywizjonu.

Lotnicy dywizjonu do munduru mieli prawo nosić jedwabne szaliki koloru turkusowego z wyhaftowanym puchaczem trzymającym butelkę i łacińskie motto miasta Lwowa "Semper Fidelis" (zawsze wierny), autorem był por. inż. arch. radioobserwator Adam Węgiel

ODZNAKA zaprojektowana przez por. pil. Antoniego Waltosia w lipcu 1941 w Exeter. Przedstawia puchacza w świetle księżyca niszczy niemiecki samolot nad liczbą 307, oczy ptaka zielone, pozostała część odznaki koloru srebrnego zatwierdzona DZ. Rozk. N. W. i MON nr 5 z 4.11.1943 poz. 51, Anglia

KOLEJNI DOWÓDCY

Brytyjski

Sq/L George Ch. Tomlinson 10.09.1940 - 21.03.1941

Polscy

kpt. pil. Stanisław Pietraszkiewicz 10.09.1040 - 14.10.1040
    mjr pil. Kazimierz Benz 15.10.1940 - 14.11.1940
    mjr pil. Stanisław Grodnicki 10.11.1940 - 10.06.1941
    kpt. pil. Jerzy Antonowicz 11.06.1941 - 23.10.1941
    por. pil. Maksymilian Lewandowski 24.10.1941 - 13.11.1941
    mjr pil. Stanisław M. Brejnak 13.11.1941 - 22.07.1942
    kpt. pil. Jan Michałowski 23.07.1942 - 21.03.1943
    kpt. pil. Gerard Ranoszek 22.03.1943 - 1.04.1943
    mjr pil. Jerzy Orzechowski 1.04.1943 - 8.11.1943
    kpt. pil. Maksymilian Lewandowski 8.11.1943 - 21.05.1944
    kpt. pil. Gerard K. Ranoszek 22.05.1944 - 9.12.1944
    kpt. pil. Stanisław Andrzejewski 9.12.1944 - 1.03.1946
    kpt. pil. Jerzy Darusz 1.03.1946 - 2.01.1947

KOLEJNE LOTNISKA BAZOWANIA *

Kirton in Lindsey Anglia 10.09.1940 - 7.11.1940
    Jurby Anglia 7.11.1940 - 23.01.1941
    Squires Gate Anglia 8.01.1941 - 26.03.1941
    (Eskadra A przebazowała się na lotnisko Squi-
    res 8 stycznia, eskadra B dołączyła do dy-
    wizjonu 23 stycznia)
    Colerne Anglia 26.03.1941 - 26.04.1941
    Exeter Anglia 26.04.1941 - 15.04.1943
    Fairwood Common Anglia 15.04.1943 - 7.08.1943
    Predannack Anglia 7.08.1943 - 9.11.1943
    Drem Anglia 9.11.1943 - 2.03.1944
    (Eskadra B dołączyła 13 grudnia)
    Colerby Grange Anglia 2.03.1944 - 4.05.1944
    Church Fenton Anglia 4.05.1944 - 27.01.1945
    Castle Camps Anglia 27.01.1945 - ?
    Coltishall Anglia 18.05.1945 - ?
    Horsham St. Faith Anglia 1946

* problemem było to iż zdarzało się iż eskadra A bazowała na jednym lotnisku a eskadra B na innym, nie udało mi się dotrzeć do wszystkich dat związanych z bazowaniem poszczególnych eskadr

UŻYWANE SAMOLOTY

Boulton Paul Defiant Mk-I 09.1940 - 08.1941
    Bristol Beaufighter Mk-II 08.1941 - 05.1942
    Bristol Beaufighter Mk-VI 05.1942 - 02.1943
    DE HAVILLAND MOSQUITO Mk-II 12.1942 - 03.1944
    DE HAVILLAND MOSQUITO Mk-XII 01.1944 - 11.1944
    DE HAVILLAND MOSQUITO Mk-XXX 10.1944 - 01.1947

W serii wydawniczej Dywizjony Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1946 ukazał się tytuł Roberta Gretzyngiera "307 Dywizjon Mysliwski Nocny Lwowskich Puchaczy"

Samoloty będące na wyposażeniu dywizjonu to;

Defiant

Bristol Beaufighter

De Hawilland Mosquito
    Pozdrawiam
    Jacek

Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

Odznaka 307 Dywizjonu
    Załączone pliki
    Pozdrawiam
    Jacek

Komentarz

kolorowa:
      http://www.aviationcorner.pl/images/...uadron.svg.png
      http://www.aviationcorner.pl
      http://www.teleobiektyw.com

Komentarz

No to uzupełnię:

Samolot tu prezentowany jest ostatnim istniejącym egzemplarzem, należał do 307 nocnego dywizjonu myśliwskiego „Lwowskich Puchaczy” - zdjęcie z muzeum RAF w Londynie, a typ samolotu to :Boulton Paul Defiant

http://www.boaedon.home.pl/galeria/d...544&fullsize=1

lub

http://www.boaedon.pl/displayimage.p...375&fullsize=1
        Sekta różowego arbuza

O lotnictwie i nie tylko - http://www.boaedon.pl
        Promując akrobację - http://kolumber.pl/g/76769-Szlakiem%...ji%20lotniczej[/b]

Komentarz

Muzeum RAF jedno z miejsc którego ni można odpuścić będąc w Londynie
          Pozdrawiam
          Jacek

Komentarz

mjr pil. Kazimierz Benz

mjr pil. Kazimierz Benz był bratem dziadka mojej żony .

Dlatego chciałem zamieścić tutaj jego zdjęcie ( pro memory ).

Cała galeria zdjęć Kazimierza Benz od roku 1920 jest zamieszczona pod adresem :

http://news.webshots.com/album/559368191jcMbmI.

W moim posiadaniu jest wiele z tych zdjęć a także przedwojennych zdjęć lotniczych .

Pozdrowienia

RWelka

Komentarz

Wielkie dzięki za podlinkowanie zdjęć, szkoda że wiele zdjęć spoczywa do dziś w rodzinnych albumach lub zakamarkach nieznana.
              Pozdrawiam
              Jacek

Komentarz

W ubiegłym roku w czasie wakacji odwiedził Polskę Victor Benz- wnuk Kazimierza Benza ( autor galerii na portalu webshots) . Spotkaliśmy sie w Krakowie, Victor wraz ze swoją Rodziną odbywał sentymentalna podróż po Polsce- trochę szlakiem dziadka a trochę śladem polskiej historii w ogóle. Mimo, ze mieszka w Kanadzie gdzie po wojnie wyemigrował Kaziemierz, potrafi porozumiec się po polsku i ma Polskę w sercu.
                Victor jest na załączonym zdjęciu z prawej strony.
                Załączone pliki

Komentarz

Bardzo pocieszające jest to że historia nie idzie w zapomnienie i są ludzie którzy są dumni z przodków
                  Pozdrawiam
                  Jacek

Komentarz

Niestety mimo bardzo bliskiej rodziny jaką jest Pan Viktor Benz i postów Pana Viktora Benz w sprawie kontaktów z rodiziną w Toruniu -nie mogę takiego kontaktu utrzymać .
                    Pan Victor Benz podaje maila :vbenz@datanet.ab.ca, który jest nieczynny .
                    Wielokrotnie byłem w Kanadzie i obecnie we wrześniu tego roku jadę do Toronto .
                    Mam tedy prośbę do autora postu .
                    Jeżeli zna emaila do Pana Victora Benz proszę o kontakt na mój mail :
                    rwelka@poczta.onet.pl

W Kanadzie i w Polsce Pan Victor Benz ma bardzo dużą rodzinę .
                    Pozdrowienia

Komentarz

witam !!! mam pytanie... czy jest gdzieś możliwość nabycia repliki odznaki 307 dywizjonu?

Komentarz

Kiedyś na allegro widziałem repliki odznak kilku dywizjonów czyli ktoś się tym zajmował teraz trudno powiedzieć.
                        Pozdrawiam
                        Jacek

Komentarz

Władysław Kasprzyk

Witam
                          Poszukuję informacji o mechaniku 307 Dywizjonu Władysławie Kasprzyku (1910-1997), który był mieszkańcem Swarzędza, w związku z koniecznością weryfikacji wiadomości zawartych w artykule jego dotyczącym. Kasprzyk we wrześniu 1939 r. był mechanikiem prawdopodobnie 34 Eskadry Lotniczej i później znalazł się na Węgrzech skąd dotarł do Anglii.

Komentarz

Kasprzyk

Zamieszczone przez Arkadiusz Małyszka Zobacz posta
                            Witam
                            Poszukuję informacji o mechaniku 307 Dywizjonu Władysławie Kasprzyku (1910-1997), który był mieszkańcem Swarzędza, w związku z koniecznością weryfikacji wiadomości zawartych w artykule jego dotyczącym. Kasprzyk we wrześniu 1939 r. był mechanikiem prawdopodobnie 34 Eskadry Lotniczej i później znalazł się na Węgrzech skąd dotarł do Anglii.
                            Lista Pana Krzystka zawiera dwie osoby o tym nazwisku:
                            783012 Kasprzyk Władysław 28.04.1898 plut. / LAC Bez specjalności 1946 Francja
                            783892 Kasprzyk Władysław 08.04.1910 kpr. / LAC Mechanik 1946 Polska

Z tego co Pan napisał wynika ,że chodzi o tego drugiego. Na Pana miejscu napisałbym do APC Polish Historical Disclosures (polishasstdisoff@northolt.raf.mod.uk). Jest tam archiwum personalne lotników służących w RAF. Po napisaniu maila i weryfikacji podanych personaliów dostanie Pan maila z warunkami do spełnienia takimi jak: Wypełnienie formularza dot. pokrewieństwa, udokumentowanie pokrewieństwa poprzez akta stanu cywilnego (mogą być kopie) oraz wpłata za pomocą czeku bankierskiego w wysokości 30 funtów. Wszystko należy zapakować w kopertę i wysłać na podany przez rozmówcę adres.
                            W przypadku mojego wuja sanitariusza w stopniu F/Sgt z 307 dywizjonu czekałem 3 m-ce. Dostałem dokumenty po francusku, angielsku i polsku w tym zeznanie wuja z pamięci drogi jego z Polski do Wlk. Brytanii.

Komentarz

Hymn 307:
                              https://www.youtube.com/watch?v=TEYETFzSwAY

Komentarz

Pracuję...
                              X