Seria tornad w USA

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Seria tornad w USA

  W tornadach i burzach, jakie przetoczyły się przez środkowe stany USA, zginęły już co najmniej pięćdziesiąt cztery osoby. Były to najgwałtowniejsze tornada jakie nawiedziły Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dwudziestu lat.
  Wichury powalały domy, uwięziły w gruzach pensjonariuszy domu spokojnej starości i studentów w akademikach. Pas zniszczeń rozciąga się przez cztery stany. W Alabamie zginęły cztery osoby, w Arkansas trzynaście, w Kentucky siedem, a w Tennessee aż trzydzieści.

  W niektórych regionach tornada i gwałtowne burze pojawiły się tak nagle, że nie było czasu na ostrzeżenie mieszkańców. James Baskin z Jackson w Tennessee jechał samochodem, gdy, jak opowiada "tornado oderwało nas od ziemi i cisnęło w inną stronę”. Wszyscy pasażerowie jego auta, w tym córka przyjaciela, zostali ranni. - Na szczęście nikt nie zginął. To najważniejsze - powiedział Baskin. Front pogodowy powoli słabnie przesuwając się na wschód. Jednak meteorolodzy ostrzegają, że tornada i burze wciąż mogą się pojawiać.

  Prezydent George W. Bush rozmawiał już z gubernatorami stanów spustoszonych przez tornada oferując federalną pomoc. Federalna Agencja Pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych już wysłała swoje ekipy do najbardziej potrzebujących regionów - poinformował sekretarz bezpieczeństwa narodowego Michael Chertoff.

  Najnowsze doniesienia mówią o kolejnych ofiarach w Summer County w stanie Tennessee. Przed jednym z domów, całkowicie zniszczonym przez tornado znaleziono ciała dwóch osób. W sąsiednim hrabstwie znaleziono ciało kobiety leżącej w strumieniu, zaledwie kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie stał jej dom. Kawałek dalej znaleziono jej dziecko, które wciąż żyło. Zostało przewiezione do szpitala.

  Policja w Tennessee informuje też o coraz częstszych przypadkach plądrowania domów w hrabstwie Macon. Zostało tam zniszczonych wiele domów, dwanaście osób zginęło.

  Gubernator Tennessee Phil Bredesen, który odwiedził rejon dotknięty przez kataklizm przyznaje, że czegoś takiego jeszcze nie widział. - Od kiedy jestem gubernatorem nie widziałem jeszcze tornada o takiej sile, pozostawiającego po sobie tak długi pas zniszczeń. Ma kilkanaście kilometrów. To niewiarygodne - podkreśla Bredsen.

  W Jackson w Tennessee, tornado uwięziło w zniszczonym akademiku studentów Uniwersytetu Union, a także pensjonariuszy domu spokojnej opieki. - To wygląda jak strefa działań wojennych - opisuje rektor Uniwersytetu David Dockery. - Samochody i ciężarówki były przerzucane przez wiatr z jednej strony studenckiego miasteczka na drugą - powiedział. Całkowicie zniszczony został żeński akademik i dwa budynki uczelni. Zajęcia zostały odwołane co najmniej do osiemnastego lutego. Dziewięciu studentów trafiło do szpitala, na szczęście z niezagrażającymi życiu obrażeniami.

  Bardziej na zachód, tornado przeszło przez południowo-wschodnią część Memphis. Wiatr porwał i uszkodził między innymi dach hangaru międzynarodowego lotniska w Memphis. Tornado uderzyło też w stację przesyłową gazu w Hartsville w Tennessee, wywołując potężny pożar. Poświatę było widać na nocnym niebie z odległości wielu kilometrów. Stacja została poważnie uszkodzona, nie ma jednak doniesień o ewentualnych ofiarach lub rannych. Pożar już ugaszono.

  Tornado zniszczyło domy wielu ludzi, między innymi Dany Reasonover. - Porwało mój dom. Cały mój dobytek. Mojego psa i konia - opowiada kobieta.

  W Arkansas gwałtowna pogoda spowodowała śmierć trzynastu osób w sześciu hrabstwach. W Atkins zginęła cała trzyosobowa rodzina. Wiatr był tak silny że przewracał samochody i ciężarówki na międzystanowej autostradzie. W Kentucky, w hrabstwie Muhlenberg ogłoszono stan wyjątkowy, do pomocy wezwano wojsko. Przez stan Mississippi przetoczyło się, według obliczeń meteorologów od dwudziestu do trzydziestu tornad.

  onet.pl

 • #2
  Liczba ofiar kataklizmu ciągle rośnie. Ostania informacja mówi już o 54 zabitych. Największe straty zanotowano w stanach Tennessee ( szczególnie rejon miejscowości Jackson) oraz w Arkansas (zwłaszcza miejscowość Atkins). Jest to najgorszy atak tornad w USA od ponad 20 lat.
  Na pierwszy rzut oka siłę niektórych tornad można określić na F4. Łącznie do tej pory z dnia 5.02.2008 raportowano pojawienie się aż 78 trąb powietrznych.

  O ataku tornad w CNN:
  http://edition.cnn.com/2008/US/weath...oes/index.html


  EDIT:
  Obraz z radaru dopplerowskiego (Relatywne przemieszczanie się burz - Storm Relative Velocity) superkomórki burzowej nad Atkins (Arkansas).
  Zwykły obraz ( natężenie opadów )


  + Radiosondaż:


  Źródło: National Weather Service (USA)


  A tutaj są zdjęcia niektórych wczorajszych chmur stropowych i tornad:
  http://www.stormtrack.org/forum/showthread.php?t=15201

  Komentarz


  • #3
   To wesoło mają.

   Komentarz

   Pracuję...
   X