Trąba nad Częstochową

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Trąba nad Częstochową

  wp.pl doniosła:

  Trąba powietrzna przeszła obok Częstochowy - pięć osób rannych
  19:30
  Ok. godziny 19.00 w okolicy Częstochowy przeszła trąba powietrzna. Jak informuje Wirtualną Polskę mł. kpt. Aneta Gołębiewska, rzecznik prasowy śląskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej, wichura trwała ok. 15 minut. Wiatr pozrywał dachy budynków, a grad i zwalone drzewa uszkodziły domy oraz samochody.

  Mamy informacje o kilkudziesięciu uszkodzonych budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Wiele z nich ma pozrywane dachy, inne są zrujnowane - informuje Wirtualną Polskę mł. kpt. Aneta Gołębiewska.

  Straż ma też informacje o pięciu osobach rannych - jedna doznała zawału serca, inna została uderzona spadającą cegłą, kolejna - przygnieciona przez drzewo. Policja ponadto ma informacje o kilku samochodach uszkodzonych przez grad.

  W miejscowości Huby trąba powietrzna uszkodziła 27 budynków, jedna osoba została ranna. W Skrzydlowie ucierpiało 12 budynków i kolejna osoba została ranna, prawdopodobnie przyciśnięta przez strop. Wszyscy poszkodowani trafili do szpitala.

  Powołano policyjny sztab kryzysowy - informuje Wirtualną Polskę nadkom. Joanna Lazar, oficer prasowy komendy miejskiej w Częstochowie.

  Świadkowie relacjonowali strażakom i policjantom, że to co zobaczyli, przypominało sceny z filmu katastroficznego - mówili, że wiatr wyrywał okna ze ścian budynków i podrywał w górę nawet sporych rozmiarów przedmioty. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce mówili, że zobaczyli krajobraz jak po wojnie.

  My z ostrożności wolimy mówić w tym przypadku o gwałtownej wichurze, ale świadkowie mówią wprost o trąbie powietrznej - zaznaczyła Lazar.

  Największe straty są w Adamowicach, Woli Mokrzewskiej, Kłobukowicach i Koninie. Usuwaniem skutków wichury zajęła się straż pożarna.

  Trąby powietrzne w Polsce należą do rzadkości. Tworzący je wiatr przybiera postać leja. Trąba powietrzna - w zależności od siły - może podnosić ku górze pył, wodę, a nawet ciężkie przedmioty. (bart/mł)
  pozdrawia
  ola z gdańska

 • #2
  Zdjęcie mojego autorstwa robione z Radomska (ok. 15 km od trąbki). Czy ktoś wie, co to za chmury i czy mają bliski związek z trąbą powietrzną?

  Shot with FinePix A400 at 2007-07-20
  Pozdrawiam,
  Damian

  http://e-damian.blogspot.com/

  Komentarz


  • #3
   Materiał TVN24: tu i tu
   Pozdrawiam, Mateusz.

   Komentarz


   • #4
    To sa grupy chmur Cumulonimbus mamma, występują one zazwyczaj podczas bardzo ale to brdzo silnie rozbudowanej chmurze burzowe..czyli tzw "superkomórki"...tornado klasy F1-F2 zeszło parę minut po 18:30, ukazał się sporych rozmiarów lej, który powoli schodził na ziemie. W tych chwilach wiatromierze w mieście notowały zaledwie 20 m/s, co wskazuje ze lej nie miał wielkiej średnicy..Niestety prędkość wiatru była niesamowita...Niestety sprawdzenie prędkości bez radaru Dopplerowskiego będzie cięzkie.

    Komentarz


    • #5
     ANALIZA TORNADA NAD WOJ. ŚLĄSKIM

     Superkomórka utworzyła się pod Wrocławiem już około 11:00 CET (nie nosiła ona jeszcze nazwy superkomórki),w owej strefia padał przelotny słaby kapusniaczek, ale....konwekcja zrobiła swoje....Niczym w stanach nagle około godziny 17:00 CET rozpoczął się taki proces powstawania chmury burzowej jakiego dawno w Polsce nie było czyli "superkomórki" w póltorej godziny osiągneła owa chmura ponad 140 km średnicy..dalej się rozbudowywując. Przed powstaniem leja najprawdopodobniej mozna było zaobserwować tzw chmure stropową która przyjeła kształt stozka i zaczynała się obracać i obniżac. Mało tego, przed powstaniem "twistera" mozna było zaobserwować nagły skok cisnienia atmosferycznego w dół i to o ponad 5 hPa...Lej powoli powiekszał swą średnice i zmierzał w kierunku ziemi...Gdy Lej dotknał ziemi prędkość wiatru gwałtownie wzrosła do ponad 200 km/h, unosząc wszystko co stanęło na drodze....na szczęście nie Ludzi

     Komentarz


     • #6
      Tu jest filmik : http://pl.youtube.com/watch?v=XIF-vCL5NhM


      P.S. głos w tle może rozbawić choć widok nie jest do śmiechu...      źródło : youtube
      Moje Airplane-Pictures

      Komentarz


      • #7
       Tak - widziałem ten film. Mieliśmy do czynienia z twisterem F1/F2. Niestety dzisiaj od rana znów ostro grzmi, tym razem na zachodzie Kraju. Jest bardzo, ale to bardo duze prawdopodobieństwo, że będzie powtórka, niekoniecznie w Częstochowie.Dlaczego? Od lat nie było w Polsce takiej aktyknej komórki, która dosłownie rosła całą noc i dopiero nad ranem delikatnie osłabła..Teraz znów będzie nabierać siły. Tak więc będzie bardzo niebezpiecznie

       Komentarz

       Pracuję...
       X