Styczeń 2016

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Styczeń 2016

  Za nami połowa miesiąca Stycznia. Jak widać natura wróciła do swojego trybu zimowego. W wielu miejscach spadł śnieg a z dnia na dzień robi się coraz chłodniej. W dodatku zjawisko radiacji dodaje od siebie gęste mgły, które np wczoraj bardzo utrudniły życie pasażerom lotniska w Warszawie. Lty były opóźnione, odwołane, a większość samolotów po "staniu" w dłuższym holdingu zostało przekierowane na inne lotniska. Gratkę mieli wczoraj sptterzy z Poznania gdzie wylądował Boeing 777-300ER lecący z Dubaju do Warszawy. Co dalej?
  Stęskniliście się pewnie za kolejnymi padami sniegu prawda? Drogowcy a już na bank kierowcy.....Po wczorajszej prcji wilgoci jak również wystąpieniu zjawisk konwekcyjnych, które przyniosły w wielu miejscach opad śniegu jak również krupy śnieżnej. Opady były punktowe, ale na tyle intensywne, że kierowcy mieli spore problemy z poruszaniem się po drogach. Dodatkowo spadająca temperatura zamieniała roztopiony snieg na ulicach i chodnikach w lód....

  Polska jest pod działaniem ośrodka wyżowego i to wcale nie znad Rosji, ale z południa Europy, Jeśli sporzymy na mapę rozkładu ośrodków barycznych zauważymy nad Bałtykiem zbliżający się układ niskiego ciśnienia. Na mapach 500hPa i gepotencjału również jest on widoczny. Widoczne jest oczywiście zaleganie powietrza arktycznego, który skutecznie obniza temperaturę.
  Ponieważ ośrodek niskiego ciśńienia spłynął do nas aż znad Skandynawii możemy spodziewać się jego oddziaływania na pogodę w Polsce.

  Dzisiejszy dzień to opady śniegu jak również krupy śnieżnej właśnie w całym pasie Pomorza. Lokalnie moe spaść do 7 cm sniegu. Niestety wraz ze zwiększającym się gradientem poziomym ciśnienia będzie coraz mocniej wiało. Regiony Wielkopolski, Pomorza, oraz Kujaw niestety będą narażone na zwiększoną prędkość wiatru. Wiatr będzie skutecznie obniżał odczuwalną temperaturę i to lokalnie do -15 stopni. Opady wieczorem mogą dotrzeć na Warmię i Mazury. Temperatura średnio od -8 stopni na północnym wschodzie do -3 stopni na zachodzie. Centrum średnio -4,-5 stopni.
  Na uwagę jednak zasługuje noc z wtorku na środę, oraz środowy dzień, kiedy dotrze do Polski strefa wilgoci z opadami śniegu. Opady mogą być intensywne. Będą one przesuwały się z północnego zachodu na południowy wschód.Ośrodek niskiego ciśnienia będzie przesuwał się na południowy wschód a strefa zalegania opadów pozostanie z nami do czwartku wieczora i dotyczy szczególnie Polski wschodniej.

  Już teraz apel do kierowców o to by byli przygotowani na trudniejsze warunki jazdy a i z domu będzie trzeba wyjść wczesniej gdyż po prostu będzie trzeba odśnieżyć auto. Dotyczy to mieszkańców Polski zachodniej oraz Wielkopolski i łódzkiego.

  Najwięcej radości ze śniegu będą miały oczywiście dzieciaki, które masohistycznie korzystają z uroków miejskich górek, pagórków i kurwi-dołków. Bałwany w miastach rosną jak ciasto na spulchniaczach i sztucznych dodatkach, ale przynajmniej zdobią troszkę nasze jakże zaczochrane, brzydkie i niejednokrotnie smutne podwórka.......

  Najbliższe dni przyniosą solidną dawkę mrozu na wschodzie i niewykluczoną odwilż na zachodzie. Kontrast termiczny będzie robił wrażenie. Latem skończyłoby się na solidnej dawce burz, gradu wręcz niszczycielskiego oraz tornad, a tak? A tak jeśli dojdzie do adwekcji ciepła z frontem, to na linii z lekkim mrozem może po prostu nas zasypać a w rejonach odwilży na chdnikach oraz jezdniach istne lodowisko....Zobaczymy

 • #2
  Boje się czytać to co wrzucasz bo ty masz zawsze racje
  "Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny."

  Komentarz

  Pracuję...
  X