Meteorologia radarowa

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Meteorologia radarowa

  Radary meteorologiczne to potęga współczesnej meteorologii. Jeżeli jednak nie znamy ich dokładnie to przydadzą się nam tylko po to żeby pooglądać kolorowe mapki. W tym opracowaniu nie opisze szczegółowo działania radaru. Należy wiedzieć jednak że radar wykorzystuje fale elektromagnetyczne i zależnie od zastosowania o długości od 1 do 10cm. Dzięki zjawisku odbicia się fal elektromagnetycznych od hydrometeorów można określić miejsce ich występowania(opady). Podstawową jednostką "radarową" jest dBZ. Na podstawie niego można przeliczyć natężenie opadu.
  W internecie dostępna jest zbiorcza mapa z sieci POLRAD http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/radary.html Mapka wyskalowana jest w odbiciowości. Przy pomocy tej mapki aktualizowanej co 1h można wyciągnąć wiele informacji. Istnieje pewen związek między odbiciowością a rodzajem opadu

  Rodzaj opadu Odbiciowość [dBZ]
  mżawka <25
  deszcz 25 - 60
  suchy śnieg o małej gęstości <35
  suche kryształki lodu o dużej gęstości <25
  mokry, topniejący śnieg <45
  suche krupy 40 - 50
  mokre krupy 40 - 55
  grad poniżej 2 cm 50 - 60
  grad powyżej 2 cm 55 - 70
  grad z deszczem 50 - 70

  Dzięki temu można określić rodzaj opadu. Warto zwrócić uwagę na to że dla pewnych przedziałów odbiciowości przypada kilka rodzajów opadów. Dlatego przy analizie trzeba uwzględniać dane ze stacji synoptycznych czy też lotniskowych.
  Po przyjrzeniu się skali mapy radarowej widać również jednostkę natężenia opadu. Faktycznie odbiciowość jest zalezna od ilości, rozmiarów, kształtów cząstek opadowych. Aby uzyskać dokładny związek pomiędzy odbiciowością i natężeniem opadu, należy znać rozkład widma kropel. W praktyce nie zna się takiego rozkładu widma dla obserwowanego opadu. Dlatego stosuje się pewne wzory do których podstawia się współczynniki dla pewnych typów opadów. Ogólny wzór to
  Z=A*I^a
  Gdzie:
  Z odbiciowość
  I natężenie opadu
  A i a współczynniki.
  Przykładowe współczynniki:
  A=200 a=1,6(opady deszczu jednostajnego)
  A=2000 a=2(śnieg)
  A=500 a=1,5(burza)
  A=140 a=1,5(mżawka)
  Każdy po pewnym obcowaniu z obrazami radarowymi może określić gdzie występuje burza a gdzie opady są niegroźne. Ustalić je mozna na podstwie sklasyfikowania ech radarowych.
  Echa radarowe dzieli się na:
  1.warstwowe - charakteryzuje się dużym zasięgiem (nawet do 200 km), małą odbiciowością; związane jest przeważnie z frontami ciepłymi, latem dają opady deszczu, czasami burze, zimą opady deszczu ze śniegiem i śniegu (rys. 1).
  2.konwekcyjne - długość echa sięga 200-300 km i więcej, a szerokość dziesiątków kilometrów, rozmiary poszczególnych komórek mieszczą się w przedziale 5-30 km, bardzo duża odbiciowość i ostro zaznaczone granice. Echo to związane jest z frontem chłodnym lub obszarami pionowych ruchów powietrza, zjawiska towarzyszące: latem opady przelotne deszczu i burze oraz grad, zimą opady przelotne śniegu (rys. 2).
  3.mieszane - długość echa sięga do 100-150 km, a szerokość do kilkudziesięciukm, odbiciowość słaba, charakter ciągły lub nieciągły; związane jest z okluzją ciepłą lub chłodną, zjawiska towarzyszące: latem deszcz jednostajny i przelotny oraz burze, zimą opady śniegu jednostajnego, bardzo rzadko. Poniżej przykłady(pierwsze warstwowe drugie konwekcyjne)
  Radary meteorologiczne IMGW są radarami doplerowskimi więc mogą zmierzyć ruch opadów(czyli związany z tym wiatr).


  Na podstawie danych o wietrze i opadach można stworzyć automatyczne mapy groźnych zjawisk.
  Istnieją systemy które pobierają dane z różnych krajów i tworzą mapy zbiorcze np CERAD czy też BALTRAD (należy do nich Polska)
  Polska posiada również specjalny system który wykorzystuje dane radarowe, dane z posterunków opadowych i stacji synoptycznych oraz zdjęcia satelitarne do wykonywania wielu analiz m.in rodzaje opadów, suma opadów z korekta adwekcji, prognoza opadów, ostrzeżenia o intensywnych opadach. System ten nazywa się NIMROD.

  ---------------------------------------------------------------
  Źródła danych: "METEOROLOGIA RADAROWA" Podręcznik użytkownika informacji radarowej IMGW
  IMGW Katowice
  Obrazy pozyskiwane z SOK udostępnione przez IMGW
Pracuję...
X