Zasady bezpieczeństwa podczas groźnych zjawisk meteo

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Zasady bezpieczeństwa podczas groźnych zjawisk meteo

  BURZE

  Każdy szanujący się łowca oraz obserwator burz winien koniecznie wiedzieć jakie zasady bezpieczeństwa powinien zachować przy obserwacji owych zjawisk. Rozważmy dwie sytuacje.

  1.OBSERWACJA BURZY W OTWARTYM TERENIE - Wobraźmy sobie sytuacje gdzie obserwator jest najwyższym punktem w okolicy, stoi na otwartym polu, dookoła nie ma dosłownie żadnego zabudowania. Burza znajduje się około 20 km od obserwatora (oczywiście w polu widzenia) powoli zmierzając w jego kierunku. Jak się ma zachować?

  a) Pod żadnym pozorem obserwator nie powinien korzystać z telefonu komórkowego!!
  b) Jeśli mamy do czynienia z burzą o charakterze frontowym (nad nami piękne niebo a chmura, którą widzimy i z której się błyska ma postać wału (ryc.1), bądz dookoła jest ciemno (średnica chmury pow 100 km) z każdą chwilą obserwator winien wycofywać się w kierunku swojego miejsca zamieszkania bądź w przypadku jednostki mobilnej - swojego samochodu.
  c) Jeśli łowca bądź obserwator poczuje zmiany na swoim ciele - - - - mrówki na plecach, unoszenie się włosów bądź "dziwne" samopoczucie, winien jak najszybciej ukucnąć na czubkach palcy u nóg jak również dotknąć końcówkami palcy u rąk podłoża i lekko się pochylić.
  d) jeśli burza zaskoczy obserwatora w górach ( nie daj Boże na jakimś szczycie) - winien on natychmiast udać się w dół i najlepiej skryć w leśnej gęstwienie bądź (co lepsze) w jasknii.

  ryc.1


  2.OBSERWACJA BURZY W ZAMKNIĘTYM TERENIE - Ta sytuacja ma miejsce gdy obserwator znajduje się w
  a) domku jednorodzinnym oraz
  b) bloku

  Ad pkt.a).Bardzo często zdarza się, ludzie zamieszkujący domki jednorodzinne o słabszej a tym bardziej drewnianej konstrukcji bardzo boją się uderzenia pioruna a co za tym idzie spalenia dobytku. Uniknąć uderzenia pioruna np w "nasz" dom praktycznie się nie da, jedynie co można zrobić to założyć najprostszy i jabardziej skuteczny wynalazek jaki dotąd wynaleziono - Piorunochron - (Urządzenie chroniące budynki przed uderzeniem pioruna, przez odprowadzenie do ziemi prądu wyładowania o natężeniu rzędu kilkunastu tysięcy amperów. Najprostszy piorunochron to zaostrzony metalowy pręt, ustawiony pionowo w najwyższym punkcie zabezpieczanego obiektu, połączony z ziemią przewodem o znacznym przekroju poprzecznym (co najmniej 50 mm kwadratowych)) wynaleziony w XVIII w przez Benjamina Frnaklina.
  Mieszkańcy jednak powinni bardziej uważać:
  - nie korzystać z telefonu komórkowego (chyba, że bezwzględnie musimy)
  - unikać przebywania w pobliżu okien
  - unikać rozmów przez telefony stacjonarne jak i ze wszystkich urządzeń podłączonych do gniazdka linii wysokiego napięcia.

  analogiczna sytuacja ma się do:

  ad pkt b) Bloki są o wiele bardziej bezpieczne gdyż zajmują większą powierzchnię oraz wszystkie wyposażone są w piorunochron.

  Życzę przyjemnej lektury
Pracuję...
X