Wyż, Niż i jego fronty

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Wyż, Niż i jego fronty

  NIŻ

  Co to takiego niż Wbrew pozorom ośrodek niżowy jest zjawiskiem meteorolgicznym który jest obszarem niskiego ciśnienia. Gdy pojawia się ośrodek niżowy mamy do czynienia ze zmianą ciśnienia atmosferycznego, zachmurzenia oraz prędkości wiatru.
  Z niżem wiążą się oczywiście FRONTY ATMOSFERYCZNE które są obszarem zetknięcia się dwóch mas powietrza
  Mamy 4 rodzaje frontów

  Front ciepły
  Front chłodny
  Front zokludowany (front okluzji)
  Front stacjonarny

  FRONT CIEPŁY - Występuje wtedy, gdy ciepła masa powietrza dosłownie "odsuwa" masę chłodną.Przed nadejściem owego frontu znajdujemy się w chłodnej masie powietrza. Pierwszą oznaką zbliżania się jest pojawienie się wysokich chmur Cirrus (Ci)---> Cirrostratus (Cs)---->Altostratus (As) i na końcu Nimbostratus (Ns). Bardzo charakterystycznym opadem jest mżawka powoli przechodząca w ciągły opad deszczu. Podczas przechodzenia "linii frontu" obserwuję się powstawanie mgieł oraz zachmurzenia wasrtwowego.

  FRONT CHŁODNY - Sytuacja ma się podobnie jak przy ciepłym froncie, zamieniają się tylko miejscami masy powietrza przesuwającego i przesuwanego. Jeżeli chodzi o chmurki owego frontu to ma się sytuacja następująco:Cirrocumulus --->Altocumulus (Ac)--->Cumulus (Cu)--->Cumulonimbus (Cb). Po przejściu owego frontu temparatura szybko obniża się nawet o ponad 15 stopni. Opady frontowe są krótkie ale intensywne.Wiatr także (szczególnie przy powstawaniu chmur pionowych o niesamowitej konwekcji) silny i porywisty, po któym następuje "cisza"

  FRONT OKLUZJI - powstaje z połączenia się obu frontów ciepłego i chłodnego. Jako, że front ciepły porusza się wolniej, postępujący za nim front chłodny znacznie szybciej dochodzi do zjawiska zderzenia obu układów frontowych.Obserwujemy wówczas na niebie całą gamę chmur charakterystycznych dla frontu ciepłego i chłodnego. Opady także są dosłownie jak w wachlarzu: czasem jednostajny deszcz,który następnie na chwilę zamienia się w ulewe, po której znów jednostajnie pada.

  FRONT STACJONARNY - To najbardziej łagodna forma frontowa, froncisko powstaje gdy dwie masy powietrza starają się dostać nad ten sam teren z dwóch stron a żadna masa nie chce odpuścić i jest "remis".Front sjacjonarny czasem jest widoczny w postaci niewielkiego zachmurzenia i nie przynosi opadów

  WYŻ BARYCZNY - Wyż to nic innego jak obszar wysokiego ciśnienia. O ile nie byłoby w tym nic dziwnego to trzeba powiedzieć, że nie każdy wyż daje nam super pogodę.
  Wyż umiejscowiony nad Rosją (najczęściej zimą) sprowadza do nas syberyjskie mrozy, wyż umiejscowiony nad Płw Apeninskim bądź Iberyjskim daje nam niespożyte ilości cieplutkiej a wręcz gorącej pogody (zazwyczaj latem).

  OZNACZENIA NA MAPIE SYNOPTYCZNEJ

  - front ciepły
  - front chłodny
  - front zokludowany (oklizji)

  Oznaczenie frontu stacjonarnegfo jest podobne do frontu okluzji, jednak po jednej stronie linii występują tylko trójkąty a po drugiej same półkola, front taki przktycznie się nie przesuwa.  WYŻ - W – polski, Hoch -niemiecki, High – angielski, Haut – francuski
  NIŻ - N – polski, Tief – niemiecki, Low – angielski, Dépression – francuski

  Pozdrwaiam i zycze udanej lektury
Pracuję...
X