Chmury i chmurki

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Chmury i chmurki

  CHMURA BURZOWA - (Cumulonimbus) - No i zbliżamy się nieuchronnie do możliwości podziwiania pięknego zjawiska jakim jest burza, jednak aby nie było zbyt łatwo, najpierw musi powstać chmurka, któa nam tę burze przyniesie. Chmura ta napewno swoim wyglądem jak i pięknem zwróci na siebie uwagę więc napewno ją zobaczymy. Zacznijmy wogóle od tego jak powstaje chmura...No cóż pisano na ten temat wiele pism, przeprowadzano masę badań ale podstawową fozyczną zasadą tworzenia się chmury jest unoszenie się ciepłego powietrza ku górze, wiadomo że im wyżej tym chłodniej, a więc taki strumyczek ciep[łego powietrza zaczyna się szybko ochładzać co powoduje widoczne powstawanie pary wodnej. Oczywiście częśc pary się skrapla więc mamy do czynienia z kropelkami wody, które oczywiście mogą się ze sobą łączyć. Jęsli tzw "prąd wstępujący" jest niewielki (inaczej zwany termiką) chmura rozrasta się, ale nie powoduje opadów. Niestety gdy w powietrzu sporo wilgoci a prąd wstępujący silny mamy już niestrety do czynienia z powstawaniem jakże pięknej i groźnej chmury burzowej. To "dla niektórych "cholerstwo" potrafi wzbić się na 20 km do góry zahaczając o granice stratosfery i tu mamy ciekawostkę, dotarcie skroplonego powietrza do owej granicy powoduje że chmura zaczyna się spłaszczać tworząc własnie w ten sposób kształt kowadła (foto.1), oczywiście chmura burzowa nie musi wyglądem przypominać kowadła....Przy groźnych frontach atmosferycznych widzimy często wał chmur(łać - Arcus - foto.2) biegnący tuż za ładną pogodą, który niesie intensywne burze a co za tym idzie....silne ochłodzenieo,opady, silny wiatr i nagły spadek cisnienia.Drugim przykładem chmury burzowej nie mającej kształtu Kowadła jest chmura przypominająca kształtem kalafiora. Tu niestety sprawa się dosyć komplikuje...dlaczego?
  a) nie każdy chmurowy "kalafior" jest chmurą burzową
  b)nie wprawne oczy nie odróżniają Chmury kłębiastej od burzowej
  stad pokaże tylko foto chmurki burzowej nie będącej kowadłem,a zarazem będacej "kalafiorem" (foto.3)
  Zostawmy chmurkę, zajmijmy się powstawaniem błysku i grzmotu. No właśnie, dlaczego grzmi i dlaczego błyska? Otóż tak.

  Unoszone kropelki pary wodnej pod wpływem chłodu zaczynają się skraplać (powstają krople wody(deszcz)), ium wyżej taka kropelka się uniesie tym bardziej się ochłodzi a co za tym idzie woda zamieni się w lód,w większości przypadków jest to grad...Każda absorbcja (przyswojenie) kolejnej kropelki wody bądź lodu powoduje zwiększenie jej masy. W końcu takowa kropla staje się na tyle ciężka, że spada w dół. Po drodze trtafia na unoszące się kropelki wody i gradzin, niekiedy obydwie jednostki trafiaja na siebie. Każde uderzenie wytrąca ładunek elektryczny (dół chmury ładuje się ujemnie a góra dodatnio), jeśli poroces przebiega i przebiega a natężenie prądu w chmurze przyjmuje wartości graniczne, chmura po prostu się rozładowuje, tak międzychmurowo jak i doziemnie...Pojawia się pytanie, jak to jest ze najpierw widzimy błyskawice a później słyszymy dźwięk. Błyskawica wytwarza niebotyczną temperaturę, co powoduje tzw fale uderzeniową, im błyskawica (piorun) jest bliżej obserwatora (nas) tym krócej między pojawieniem się błysku a usłyszeniem grzmotu. Dokładnego powstania fali uderzeniowej nie podam bo jest bo bardzo skomplikowane.(chętni mogą mnie na priv zapytac). Pamiętajmy, że mimo iż błyskawica jest piękna jest zarazem niebezpieczna. "To" piękno wytwarza setki tysięcy amperów. Jeden piorun złapany w "butelkę" jest w stanie zasilić w energie elektryczną Nowy York przez okrągły rok.

  FOTO.1

  FOTO.2

  FOTO.3


  Pozdrawiam wszystkich serdecznie

 • #2
  ROZRÓŻNIANIE CHMUR KŁĘBIASTYCH (Pionowych bądź konwekcyjnych) - Wielu z nas widząc chmurkę która jest ciemna na dole (od spodu) spodziewa się deszczu. Niestety w wielu przypadkach jest to nieprawda i nie ma co wpadać w panikę. W lecie kiedy o burze nie trudno wielu z nas zastanawia się czy z owej chmury będzie padac czy nie... Postaram się Wam drodzy odwiedzający przyblizyć nieco chmurki "pionowe" niektórzy nawet mówią na nie letnie itp....
  CUMULUS CONGESTUS - Ta chmurka jest bardzo dobrze rozpoznawana przez obserwatorów gdyż w jej górnej części przypomina kształtem kalafiora. Meteorologia i chmurki jednak przygotowały dla doświaczonych meteorologów a tym bardziej dla laików małą niespodziankę. Bardzo trudno jest rozróżnić przejście Cumulusa congestusa w Cumulonimbus Calvus...dlaczego? Są bardzo podobne..róznią się tylko w zasadzie budową - Cb-ek (Cumulonimbus calvus) jest znacznie bardziej rozbudowany - po prostu większy (wyższy), kalafiorek zaczyna powoli tracić wygląd i zmieniać się w jakby warstwę jednolitą - wybaczcie ale obrać w słowa jest bardzo trudno lepiej na żywo oglądać i rożróżniać., w nocy bądź wieczorową porą łatwiej jest rozróżnić obie chmury gdyż mimo braku "kowadła" w chmurze Cumulonimbus Calvus występują wyładowania powierzchniowe (międzychmurowe).

  Tak jak pisałem chmurka cumulus congestus przeobraża się w Cumulonimbus calvus ale to nie koniec. Gdy owa chmura nadal zasysa powietrze cały proces idzie dalej i dalej....powstaje chmura Cumulonimbus Capillatus - chmura ta jest bardzo dobrze rozbudowana (obserwator widzi ją jako wyższą) i najczęściej owej chmurze towarzyszy jakże lubiane przez łowców burz "KOWADŁO". Jeżeli chmura kształtem przypomina kowadło a jakby przed nią mamy kalafiory to wtedy - Chmura z kowadłem to Cumulonimbus Capillatus a chmura przed (bliżej nas) to cumulonimbus Calvus.

  Foto1 - jak widzicie chmura zaczyna tracić formę kalafiora ale nadal te kalafiorowe wypsutki widac. - CUMULOINIMBUS CALVUS

  Foto 2 - Cumulonimbus Capillatus - po lewej stronie widać rozciągające się kowadło Bliżej nas...Cumulonimbus (kalafior) Calvus


  Wróćmy do reszty chmur pionowych. Tak jak pisałem większość ludzi widząć ciemną chmurę zakłądają (niepotrzebnie deszcz). Na letnim niebie bardzoi często się spotkamy z chmurą która oczywiście występuje w lecie bądź pózną wiosną..Zresztą o każdej porze roku może występować. Jest to chmura "Cumulus Humilis" płaska, mała o ciemnym spodzie. Z niej możemy być pewni, że nie spadnie kropla deszczu. Charakterystyką tego rodzaju chmur jest ich płaskość....widać czyste niebo ale pojedyncze chmurki jakby przez walec przejechane...pojawiają się..


  Z chmurką Cumulus mediocris jest sprawa bardzej skomplikowana. Posiadają one oczywiście ciemny spód ale również nie przynoszą deszczu.Łatwo je rozpoznać gdyż nie są aż tak płaskie jak wspomniany Cumulus humilis ale powoli ruszają w drogę do góry. Nazywa się to - chmury o umiarkowanej rozciągłości pionowej...czyli po prostu nie strzelają w górę tylko są jak mały chłopczyk bądź dziewczynka w wieku lat 9 czyli nie jestem mały(a) ale nie jestem wysoki(a)Jak widzimy na zdjęciu delikatnie są "wysokie" ale tylko delikatnie, podstawową ich cechą jest to że zasłaniają znaczną część nieba.


  Cumulus fractus - to chura bardziej przypominająca pierze bądź urwany kawałek waty cukrowej bądź higienicznej. Jest to po prostu mały bądź większy kłaczek śmigający po niebie, ma poszarpane końce i nie przynosi deszczu. Występuje bardzo często w lecie.
  Na fotografii widac je po lewej stronie tuż nad wzniesieniem.


  foto - atlas chmur

  Pozdrawiam

  Komentarz


  • #3
   NIMBOSTRATUS - - - - - > (Ns) - chmurka ta jest nazywana warstwową ale również deszczową (warstwowo-deszczowa). Jest to bardzo ciekawa chmurka, od razu możemy powiedzieć że jest to ciągła, ciemna warstwa przesuwająca się po naszym niebie. Chmureczka ta jest zbudowana z kryształków lodu ale i oczywiście z kroplek wody. Niestety dla nas ta chmurka oznacza ciągłe i długotrwałe opady deszczu bądź śniegu. Wbrew opiniom chmura ta napewno nie da zjawiska burzowego. Często zdarza się, iż ludzie widząc chmurkę Ns i słysząc grzmot mylą ją i nazywają chmurką burzową..dlaczego? Otóż chmura Ns jest najniższą chmura występującą na całym świecie. Nad nią moga oczywiście rozbudowywac się potężne chmury burzowe----> Cumulonimbus (Cb). Przeciętny Kowalski nie mający pojęcia o meteorologii pomyli chmurę Nibbostratus z chmurką Cumulonimbus....gdyż CeBeka po prostu nie widzi. Połączenie chmurek Ns i Cb daje naprawde solidny i długi opad deszczu bądź sniegu. Ciekawym zjawiskiem chmury Ns jest występowanie pod nią chmurek - - - >Stratus fractus (postrzępiony stratus), dlatego zawsze widzimy postrzępiony dół chmury który zazwyczaj pędzi z niesamowitą prędkościa...Chmurka Nimbostratus jest bardzo ale to bardzo gruba- średnio około 5 km. Występuje ona na każdym ze znanych rodzajów frontów atmosferycznych.

   Komentarz


   • #4
    Bardzo ładnie opisane i zilustrowane
    pozdrawia
    ola z gdańska

    Komentarz


    • #5
     Staram się opisywać je dla laika, żeby miło się czytało

     Komentarz

     Pracuję...
     X