Amerykanie na C-130J

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Amerykanie na C-130J

  "W poniedziałek (14.10.2013) do bazy w Powidzu (Wielkopolskie) przyleci pododdział lotnictwa transportowego, stanowiący czwartą rotację amerykańskich sił powietrznych w Polsce. Przez prawie dwa tygodnie Amerykanie będą ćwiczyć razem z Polakami m.in. zrzuty spadochroniarzy.
  Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski, do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu przylecą trzy Herculesy w wersji C-130J wraz z grupą kilkudziesięciu pilotów i techników. Samoloty i lotnicy na co dzień stacjonują w Ramstein w Niemczech i stanowią część 37. eskadry lotnictwa transportowego sił powietrznych USA. Załogi polskich i amerykańskich Herculesów będą wspólnie wykonywać loty dzienne i nocne oraz trenować przygotowanie i zrzut ładunków. Z samolotów desantować się będą także spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. W zależności od pogody zrzuty nastąpią albo nad poligonem w Drawsku Pomorskim, albo nad Pustynią Błędowską.

  Amerykanie pozostaną w Polsce do 25 października. Rotacyjne stacjonowanie w Polsce komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA jest wypełnieniem postanowień polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego z 2011 r. Przewiduje ono, że rotacyjny pododdział będzie przebywał w Polsce raz na kwartał w bazach w Łasku lub w Powidzu, na okres od dwóch tygodni do miesiąca. Może liczyć do 250 żołnierzy. Na ćwiczenia na zmianę przylatują załogi samolotów bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules.

  Liczba samolotów różni się dla każdej rotacji, maksymalnie może przybyć kilkanaście F-16 i kilka Herculesów. W pierwszej zmianie uczestniczyły amerykańskie C-130, a miejscem stacjonowania była baza w Powidzu. Druga i trzecia rotacja, w których wzięły udział F-16, stacjonowały w Łasku. Rotacyjne pobyty amerykańskich pilotów przygotowuje przebywający w Polsce na stałe od listopada ub.r. pododdział lotniczy (AvDet - aviation detachment) złożony z 10 żołnierzy - pilotów, techników, logistyków, specjalistów informatyki i łączności"

  http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,444...tml#LokKrakTxt
  Pozdrawiam
  Adam

 • #2
  "Do bazy lotniczej w Powidzu (Wielkopolskie) przyleciały w sobotę trzy amerykańskie samoloty transportowe C-130 Hercules. Przez dwa tygodnie Amerykanie będą ćwiczyć z Polakami m.in. zrzuty spadochroniarzy oraz starty i lądowania z wykorzystaniem trawiastego pasa.

  "Do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu przybył 29 marca rotacyjny komponent lotniczy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Sojusznicy przylecieli trzema transportowcami C-130J z 37 eskadry lotniczej stacjonującej w bazie w Ramstein w Niemczech", poinformował PAP ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dwie amerykańskie maszyny wylądowały w piątek, trzecia - w sobotę po południu.

  Jak powiedział Goławski, polsko-amerykańskie ćwiczenia obejmą m.in. loty nawigacyjne w dzień i w nocy, zrzucanie skoczków i ładunków z 6. Brygady Powietrznodesantowej na poligon drawski, Pustynię Błędowską i lotnisko powidzkie, wspólne operacje z udziałem polskich F-16 i MiG-29 oraz starty i lądowania z wykorzystaniem trawiastego lądowiska.

  Stacjonowanie w Polsce komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA jest wypełnieniem postanowień polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego z 2011 r. Przewiduje ono, że rotacyjny pododdział będzie przebywał w Polsce raz na kwartał w bazach w Łasku lub w Powidzu, na okres od dwóch tygodni do miesiąca. Może liczyć do 250 żołnierzy. Od lutego 2013 r. na ćwiczenia na zmianę przylatywały załogi samolotów bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules. Liczba samolotów różni się dla każdej rotacji, maksymalnie może przybyć kilkanaście F-16 i kilka herculesów.

  Pierwotnie wojskowi z Polski i USA planowali, że pierwsza tegoroczna rotacja będzie obejmowała trzy amerykańskie herculesy i rozpocznie się w Powidzu pod koniec marca. Jednak na początku tego miesiąca sekretarz obrony USA Chuck Hagel poinformował, iż w związku z kryzysem na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich.

  W połowie marca do bazy w Łasku koło Łodzi przyleciało 12 amerykańskich F-16 z 555. eskadry myśliwskiej z bazy Aviano we Włoszech. Polsko-amerykańskie ćwiczenia samolotów bojowych trwają tam już dwa tygodnie.

  Dowództwo generalne poinformowało też, że właśnie w Powidzu stanowisko w jednostce Wojska Polskiego obejmie pierwszy amerykański oficer. Kapitan Sił Powietrznych USA w najbliższych dniach zostanie starszym inżynierem w grupie obsługi technicznej. Zastąpi Polaka, który od czerwca 2013 r. służy w bazie w Pope w Północnej Karolinie w USA. Kolejni dwaj polscy kapitanowie służą od tego czasu w bazie Luke w Arizonie.

  Wymiana oficerów sił powietrznych odbywa się na podstawie memorandum podpisanego w 2012 r. Jak podkreślił dowódca generalny gen. broni Lech Majewski, służba Amerykanów w Polsce zapewni stałą wymianę doświadczeń i podniesie wiedzę i umiejętności polskiego personelu, a służba Polaków w USA pozwoli przygotować się im do działań koalicyjnych. (PAP)"

  http://dlapilota.pl/wiadomosci/pap/a...iach-w-powidzu
  Pozdrawiam
  Adam

  Komentarz


  • #3
   Wczoraj do 8.Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice również zawitał jeden z C-130J, po godzince się zawinęli.
   Pozdrawiam Jacek

   Komentarz


   • #4
    http://www.tvn24.pl/polsko-amerykans...,413975,s.html
    ---
    http://xon.787dreamliner.info

    Komentarz


    • #5
     Amerykanie latają bardzo intensywnie

     A tu kilka fot ode mnie Fakt nie powalają ale co tam     Pozdrawiam
     EPPW Spotters.

     Komentarz


     • #6
      Zamieszczone przez Wojtek Wlkp Zobacz posta
      Amerykanie latają bardzo intensywnie

      A tu kilka fot ode mnie Fakt nie powalają ale co tam
      Jak na superzooma to bardzo dobrze wyszły.
      Pozdrawiam
      Adam

      Komentarz


      • #7
       Dzięki staram się żeby jakoś to wyglądało.
       Od jutra już ma się pogoda pogorszyć i lipa ze zdjęciami może być
       EPPW Spotters.

       Komentarz


       • #8
        Kilka fot z wczoraj . Niestety pogoda nie dopisała i dżeje poszły trochę późno w górę

        Ostatnio edytowany przez Wojtek Wlkp; [ARG:4 UNDEFINED].
        EPPW Spotters.

        Komentarz


        • #9
         Wojtek mam nadzieję że następnym razem spotkamy się wszyscy na lotnisku.         Moje zdjęcia: http://www.airplane-pictures.net/pho...her.php?p=4301

         Komentarz


         • #10
          Jarek K. właśnie podniosłeś mi ciśnienie ..... foty .. REWELACJA !!!
          pozdrawiam
          Sebastian
          moje pstryki na Flickr

          Komentarz


          • #11
           Przepraszam w@ldi . Foty rewelacja to będzie miał Koleś który stoi na rampie,ale dziękuje za dobre słowo. Lot amerykańskim herkiem na pewno zostanie długo w mojej pamięci. Postaram się dodać zdjęcie drugiego herkulesa który "pozował" do zdjęć lecąc za nami.

           http://glos.tv/wielkopolska/herkules...caf17a#zamknij
           Moje zdjęcia: http://www.airplane-pictures.net/pho...her.php?p=4301

           Komentarz


           • #12
            https://www.flickr.com/photos/spangd...7643461685575/
            Pozdrawiam
            Adam

            Komentarz

            Pracuję...
            X