Co dalej z lotniskiem w Pruszczu Gdańskim?

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Co dalej z lotniskiem w Pruszczu Gdańskim?

  gazeta.pl trójmiasto pisze także o dylematach związanych
  wyprowadzką z Pruszcza Gd. 49. Pułku śmigłowców Bojowych:

  Co dalej z lotniskiem w Pruszczu Gd.? Sławomir Sowula

  W najbliższych miesiącach z Pruszcza Gdańskiego wyprowadzi się pułk śmigłowców bojowych. A co dalej z drugim po Rębiechowie lotniskiem będącym tak blisko Gdańska? Warto już teraz o tym dyskutować

  Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego, o wyprowadzce żołnierzy dowiedział się we wtorek.

  - Spotkałem się z szefem sztabu Wojska Polskiego generałem Franciszkiem Gągorem. Oświadczył, że 49. Pułk Śmigłowców Bojowych przestanie stacjonować w Pruszczu do grudnia 2010. To bardzo szybko. Jednostka zostanie przeniesiona na lotnisko w Mirosławcu w województwie zachodniopomorskim. Zostaniemy z 240 hektarami lotniska i kilkusetbezrobotnymi. Coś z tym trzeba będzie zrobić - mówi burmistrz Wróbel.Tylko co? To nie tylko problem Pruszcza, ale również Trójmiasta, czy lotnisko pozostanie lotniskiem?

  Za tym, by lotnisko nie zarosło trawą, przemawia nie tylko poparcie burmistrza. Z analizy przeprowadzonej przez firmę konsultingową PWC w 2008 roku na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego wynika, że lotnisko w Pruszczu ma potencjał rozwojowy porównywalny z lotniskiem na Gdyni Babich Dołach. Głównie po względem dogodnej lokalizacji względem aglomeracji trójmiejskiej. Budowa południowej obwodnicy Gdańska tę atrakcyjność zwiększy już w najbliższych kilku latach. Autorzy analizy z PWC zauważają, że lotniskiem pasażerskim raczej szybko nie będzie, bo takie ambicje mają porty lotnicze w Rębiechowie i Gdyni Babich Dołach. Może jednak szukać swojej szansy w obsłudze ruchu towarowego?

  Warto też pamiętać, że jak już opuszczą lotnisko piloci żołnierze, to ciągle pozostanie tam aeroklub. To pierwszy chętny, żeby lotnisko pozostało lotniskiem. Czy znajdą się następni?

  - Na pewno nie chciałbym, żeby powstało tam osiedle mieszkaniowe czy centrum dystrybucyjne - deklaruje burmistrz.

  Co z lotniskiem zrobi wojsko? Jak wiele tego typu wojskowych obiektów, trafi ono do Agencji Mienia Wojskowego.

  - Ta będzie musiała szukać kupca, który zapłaci za teren jak najwięcej. To nie zawsze idzie w parze z potrzebami miasta - mówi Włodzimierz Mroczkowski, przewodniczący Rady Miasta Tczewa, które ma podobny problem, bo z miasta wkrótce zniknie batalion saperów.

  Najmniejszym problemem dla Pruszcza jest to, że gmina popsuje sobie statystyki bezrobocia. Do tej pory nie przekraczało ono 5 proc., czyli około 400 osób. Pracę straci jednak około 200 pracowników cywilnych lotniska, czyli bezrobocie w mieście wzrośnie o 50 proc.

  To nie jedyne straty Pruszcza. Żołnierze tu zameldowani to dobrzy płatnicy podatków, klienci sklepów.

  - Tylko budżet straci na tym milion, może półtora miliona złotych. A co mają powiedzieć właściciele sklepów? - mówi Wróbel.
  pozdrawia
  ola z gdańska

 • #2
  http://gdansk.tvp.pl/18518701/likwid...szczu-gdanskim
  Pozdrawiam
  Adam

  Komentarz

  Pracuję...
  X