Spitfire w Lublinie

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Spitfire w Lublinie

  Podniebne marzenia - Dni otwarte dla General Aviation
  Pod koniec czerwca br. w Porcie Lotniczym Lublin wyląduje niezwykły gość.
  Urodzony w latach czterdziestych Anglik mimo podeszłego wieku jest nadal w znakomitej formie.
  Będzie to jego jedyna wizyta w Polsce, zanim znowu wróci do Szwajcarii, gdzie osiadł na stałe. Pojawi się po to, aby oddać hołd Tadeuszowi Górze, pilotowi 303., 306. i 316. Dywizjonu Myśliwskiego RAF, a także by uczcić 75. rocznicę powstania Szkoły Pilota w Świdniku. Z uwagi na trudy podróży, sędziwy weteran zatrzymał się w Niemczech.
  W czerwcu odwiedzi Czechy, aby następnie przylecieć prosto do nas, na Lubelszczyznę. Niezwykłe jest to, że za jego sterami, tak jak za czasów II wojny światowej, zasiądzie polski pilot. Trudno zgadnąć, ale jeszcze trudniej uwierzyć. Do Portu Lotniczego Lublin wybiera się największa legenda polskiego lotnictwa – Sir Supermarine Spitfire!


  To skomplikowana i kosztowna operacja. Słynny myśliwiec z czasów II wojny światowej stacjonuje w Szwajcarii. Aby tu dotrzeć, musi pokonać tysiące kilometrów, przekroczyć granice kilku państw. Godzina lotu zabytkowego Spitfire’a kosztuje 4000 euro. Trwają ostatnie uzgodnienia związane z wynajęciem i przelotem samolotu oraz rozmowy z potencjalnymi sponsorami. Ktoś mnie zapytał: „A dlaczego miałby on przylecieć właśnie do nas?” „A dlaczego nie?! Przecież Lublin jest inspirujący – podobnie jak Supermarine Spitfire”.

  „Otwarcie Portu Lotniczego Lublin w 2012r. zainspirowało mnie do podjęcia starań o to by na Lubelszczyznę wróciły pokazy lotnicze. Zmieniający się Lublin także jest inspiracją – skoro tylu ludzi pracuje nad jego pozytywną zmianą trudno stać z założonymi rękoma, skoro ma się w sobie taki potencjał.” – mówi główny organizator - Damian Majsak – „Air Show z prawdziwego zdarzenia na świdnickim niebie odbyły się w 1993r. Uczestniczyłem w tym wydarzeniu jako wolontariusz. Pamiętam jak wraz z nieżyjącym już Januszem Kasperkiem marzyliśmy o przylocie do Świdnika Spitfirea – legendy polskiego lotnictwa, symbolu odwagi, walki i zwycięstwa. Spitfire przyleciał wówczas do Świdnika …. na wydanej przeze mnie pocztówce. Pocztówki blakną ale nie marzenia!”

  Legendarny myśliwiec będzie główną atrakcją „Dni otwartych dla General Aviation” - zlotu prywatnych samolotów organizowanego przez wydawnictwo KAGERO, Port Lotniczy Lublin, miesięcznik Przegląd Lotniczy i portal www.dlapilota.pl w dniach 26-28 czerwca br.
  Jak 75 lat temu, na otwarcie Szkoły Pilotów w Świdniku, i tym razem przyleci wielu znakomitych pilotów – a zrobią to przede wszystkim dlatego, aby zobaczyć biało-czerwoną szachownicę na pamiętającym lata II wojny światowej myśliwcu.
  http://aeroexpo.kagero.eu/index.php/wiadomosci

 • #2
  Jutro (22.06.14) lądowanie Spita.

  http://www.dziennikwschodni.pl/apps/...DNIK/140619697
  Pozdrawiam
  Adam

  Komentarz


  • #3
   Jeśli pogoda pozwoli
   Pozdrawiam
   Jacek

   Moje AIRPLANE-PICTURES.NET

   Komentarz


   • #4
    Witam,22 lub 23 lądowanie w Dęblinie a nie Lublinie niestety, 26 w asyście GA ORLIK ma przelecieć nad miastem i wtedy lądować na EPLB.To co dzinnik wschodni napisał jest już dawno nie aktualne a miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze

    "Za Spitfire PL - Popieramy
    Jacek Mainka przebazuje Spitfire Te 184 z Praha do Dęblina 22 lub 23.06 (pogoda?). Przyleci niestety w czeskim malowaniu. W Dęblinie samolot otrzyma polskie znaki ZF-U - jak Spitfire pilotowany w czasie wojny przez kpt. Jerzego Główczewskiego z dywizjonu 308 krakowskiego. Będzie udostępniony dla oglądających w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie do 25.06.2014. Przylot Spitfire pilotowanego przez Polaka do "Szkoły Orląt" jest kolejnym b. ważnym symbolicznym wydarzeniem. Rano 26.06. Jacek przyprowadzi Spitfire do Portu Lotniczego w Lublinie - z inicjatywy i dzięki ogromnemu wsparciu Pana Prezesa Damiana Majsaka z Kagero Publishing."

    i jeszcze taki link: http://www.aeroklub-czestochowa.org....olio/spitfire/
    Ostatnio edytowany przez adamkloc; [ARG:4 UNDEFINED].

    Komentarz

    Pracuję...
    X