EPLE - lotnisko Legnica

Zwiń
X
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

• EPLE - lotnisko Legnica

Lotnisko w Legnicy znajduje sie w południowo-wschodniej część miasta, ok 4km od centrum. Pas długości 1600m i szerokości 40 jest z płyt betonowych. Drogi dojazdowe asfaltowe.
    Od 2008r lotnisko jest zamknięte dla ruchu powietrznego.
    Część poradzieckich hangarów została wyburzona, pozostałe zamieniono na hurtownie. Pobliskie koszary w większości zamieniono na budynki mieszkalne. Nie zagospodarowane pozostają budynki używane do niedawna (od połowy lat 90) przez polską jednostkę wojskową.
    Na terenie lotniska budują sie centra handlowe.
    Lotnisko w tej lokalizacji istniało już na przełomie XIX i XX w. Użytkowała je jednostka lotnicza wyposażona min w sterowce. Zdjęcia na linku.
    http://fotopolska.eu/Legnica/b17437,...o_Legnica.html

I kilka fotek z czasów świetnosci

A to chyba ostatni taki pomnik w centrum dużego miasta w Polsce. Mam nadzieję, że tu pozostanie

Bpon2 były kiedyś plany otwarcia lotniska, czy jest jeszcze jakaś szansa na to? Z tego co pamiętam również Su-27 stacjonowały w swoim czasie w Legnicy.
    Ostatnio edytowany przez Jacek Waszczuk; [ARG:4 UNDEFINED].
    Pozdrawiam
    Adam

Komentarz

Sprawa lotniska została przegrana już w połowie lat 90. Tylko mówiono o lotnisku ale nic nie robiono. Teraz nie widzę sensu istnienia skoro mniej niż godzinę jazdy samochodem jest EPWR, do Berlina też jest rzut beretem. Dla mniejszego latania jest lotnisko w Lubinie, istnieje tam przejście graniczne i działa solidny aeroklub. W Legnicy nie ma żadnej infrastruktury, pas jest w złym stanie nie ma też trawiastego lądowiska. Temat powraca ale tylko przy okazji wyborów Istnieje też jakieś towarzystwo miłośników lotnictwa ale prezes tej organizacji jest kandydatem na Prezydenta miasta więc towarzystwo mnie nie interesuje

Co do maszyn. Lotnisko było bazą jednostek transportowych wyposażonych w śmiglaki i samoloty z napędem klasycznym. Odrzutowe maszyny pojawiały się ale na pewno nie była to ich baza. Widziałem lądujące Jaki-40, kilkukrotnie obserwowałem lądowania Migów-21. Podobno awaryjnie lądował na brzuchu Su-22. Su-27 nie widziałem nigdzie. Nawet na wielkich lotniskach w Szprotawie czy Krzywej.

Komentarz

Czyli otwarcie lotniska jest po prostu nieopłacalne.
        Sprawdziłem i w Legnicy jednak nie stacjonowały Su-27.
        W Polsce pierwsze Su-27 pojawiły się w 1988r. w przezbrajanych na nowy sprzęt pułkach kluczewskiej 239 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego 4 Armii Powietrznej która to stacjonowała na terenie naszego kraju. Siedziba znajdowała się w Legnicy (to mnie zmyliło). Pierwszy nowe samoloty otrzymał 159 pułk lotnictwa myśliwskiego stacjonujący na lotnisku w Kluczewie pod Stargardem Szczecińskim. Nieco później nowe maszyny otrzymał 582 lotniczy pułk myśliwski stacjonujący w miejscowości Chojna. Pułk ten składał się z 3 eskadr używających 27 samolotów Su-27 oraz 7 Su-27UB. W niedługim czasie, w ramach wycofywania wojsk byłego ZSRR z Polski pułk ten przeniesiono do...Smoleńska. Prawdopodobnie został on szybko rozformowany.
        Pozdrawiam
        Adam

Komentarz

Niestety lotniska pewnie już nigdy nie będzie, szkoda

Co do dowództwa to w tym gmachu mieścił się sztab PGW.

Aktualnie potężnym kompleksem włada inna mroczna organizacja
          Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Komentarz

30.01.12 rada miejska podjęła uchwały które w praktyce oznaczają likwidację lotniska, jeśli znajdą się inwestorzy to teren zostanie zabudowany.
            Będę musiał sobie odłupać kawałek pasa na pamiątkę

Komentarz

Pracuję...
            X