EPJS-Jeżów Sudecki

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Marauder
  rozpoczął temat EPJS-Jeżów Sudecki

  EPJS-Jeżów Sudecki

  Gdyby nie było Jeżowa Sudeckiego i tamtejszej Góry Samobójców, być może historia światowego sportu lotniczego potoczyłaby się zupełnie inaczej.

  Bezzałogowy śmigłowiec do zastosowań wojskowych powstaje przy współudziale polskich uczelni w zakładzie szybowcowym w Jeżowie Sudeckim. Są tam też budowane i remontowane szybowce. - To ta sama firma, która w czasach niemieckich stworzyła podwaliny pod masowy sport szybowcowy na całym świecie - mówi pilot i autor opracowania o historii jeleniogórskiego lotnictwa Stanisław Januszewski. Twórcą zakładu był Edmind Schneider, szybownik i konstruktor.

  - W 1931 roku stworzył szybowiec Grunau. Produkcja się rozwijała, więc dobudował kolejne pomieszczenia. To był największy zakład na świecie. Niemcy w wielu ośrodkach budowali szybowce, ale nigdzie na taką skalę. Dzięki produkcji Schneidera, rozwinęło się szybownictwo na świecie - wyjaśnia Januszewski.

  Już wcześniej zorientowano się, że z góry można latać. Na samym początku proste szybowce, które wtedy powstawały, startowały za pomocą lin gumowych - coś na zasadzie procy. - Z tyłu było kilku młodzieńców, którzy trzymali za sznurek. Z przodu za hak podczepione były grube liny naciągane przez innych ludzi. Jak były dobrze naciągnięte, ci z tyłu puszczali i szybowiec ruszał - wyjaśnia Januszewski.

  W Jeżowie szkolili się i pracowali, już w czasach polskich, szybowcowi mistrzowie świata. Przed wojną zaś osoby, których nazwiska znane są do dziś, np. Hanna Reitsch - sławna niemiecka pilotka, która urodziła się w Jeleniej Górze, jej dom stoi przy ul. Bankowej 11. Reitsch wyszkoliła się w 1931 roku. W tej samej grupie był Werner von Braun, późniejszy specjalista od rakiet. Von Braun mieszkał nawet w sąsiedniej wsi Bystrzyca, skąd przeniósł się później do Berlina.

  Do wysłuchania reportaż "Wieś ze skrzydłami" w poniższym odnośniku
  http://www.prw.pl/articles/view/3840...dlami-REPORTAZ

  Więcej: http://www.forum.spotter.pl/is-3-abc-t15935/index.html
  Ostatnio edytowany przez Marauder; [ARG:4 UNDEFINED].

 • Marauder
  odpowiedział(a)
  Skrzydlata wieś

  Zostaw komentarz:

Pracuję...
X