Pozwolenie na lotnisko w Bagiczu

Zwiń
X
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
Nowe posty

 • Pozwolenie na lotnisko w Bagiczu

  za altair.com.pl

  http://www.altair.com.pl/start-4890

  Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał wczoraj pozwolenie na założenie lotniska w Bagiczu koło Kołobrzegu. Z dawnej bazy wojskowej będą mogły operować samoloty turystyczne i biznesowe.

  Ogromne lotnisko położone jest nad samym morzem. Tylko jego mniej zaniedbana część nadaje się do natychmiastowego wykorzystania. Największy, betonowy pas, równoległy do linii brzegowej wybudowali Sowieci / Zdjęcie: Aeroklub Bałtycki
  Lotnisko wojskowe w Bagiczu zbudowali Niemcy. Po wojnie zostało przejęte przez Sowietów i znacznie rozbudowane. Mogły tu lądować duże samoloty transportowe. Na co dzień stacjonowały tu m.in. myśliwce MiG-21 i MiG-23, a później jednostka śmigłowcowa. Po wycofaniu się oddziałów sowieckich, tereny bazy zostały przejęte przez miasto Kołobrzeg i gminę Ustronie Morskie.
  Jeden z pasów i część urządzeń obiektu wykorzystuje Aeroklub Bałtycki. Stąd organizowane są m.in. loty wycieczkowe. Statki powietrzne operują w dzień, możliwe jest również lądowanie w nocy, choć w ograniczonym zakresie i po wcześniejszym powiadomieniu władz aeroklubu.
  7 lat temu gmina sprzedała 103 ha bazy spółce Baltic Center Polska (w tym 44 ha w użytkowanie wieczyste). Przedsiębiorstwo miało do 2013 zbudować nowoczesne Bałtyckie Centrum Turystyczne, a do jego obsługi wyremontować pas startowy i otworzyć terminal. Plany te realizowane były jednak z dużymi trudnościami, radni chcieli nawet anulować umowę.
  Mimo tych trudności ULC wydał wczoraj zgodę na założenie lotniska na części terenu ex-sowieckiej bazy, właśnie dla BCP. Będą z niego mogły operować samoloty turystyczne i dyspozycyjne – długość czynnego pasa przekracza bowiem nieco 1 km. To jedynie część płyty o długości 2,5 km. Urząd zastrzegł również, że obiekt będzie otwarty w warunkach dobrej widoczności.
  Jego eksploatacja może rozpocząć się dopiero po wpisaniu Bagicza do rejestru lotnisk, co następuje na wniosek inwestora, po uprzedniej kontroli specjalistów ULC.

  DOŁĄCZ DO AVIATION.NET.PL NA FACEBOOK. NONSTOP TROPIMY LOTNICZE INFORMACJE.
Pracuję...
X